ההפגנות בפריז
צילום: אי-פי

אלפים מוחים בפריז נגד העלאת המס על הדלק: "מקרון גנב"

3,000 שוטרים הוצבו בבירה בניסיון להשתלט על מפגיני "האפודים הצהובים", שהשליכו מרצפות על שוטרים וגרמו לשיבושי תנועה קשים. כוחות משטרה גדולים הגיבו בגז מדמיע ובזרנוקי מים. כ-30,000 בני אדם צפויים להגיע היום לפריז, בסוף השבוע השני של המחאות. שר הפנים הצרפתי: "המפגינים שייכים לימין הקיצוני"
אנטוניה ימין וגדעון קוץ
24 בנובמבר 2018
14:19
עודכן ב 20:19

אלפי בני אדם מפגינים היום (שבת) בשדרות השאנז אליזה בפריז במחאה על יוקר המחייה והעלאת המס על הדלק, שצפויה להיכנס לתוקפה בתחילת 2019. המפגינים, לבושים אפודים צהובים, כועסים על המדיניות הכלכלית של נשיא צרפת עמנואל מקרון. הם קוראים לו לבטל את המיסוי על הדלק ומוחים על אובדן כוח הקנייה. חלק מהם שרים את ההמנון הצרפתי, אחרים קוראים קריאות כגון: "מקרון תתפטר" ו"מקרון גנב".


3,000 שוטרים הוצבו בבירה בניסיון להשתלט על המצב, ואף נעשה שימוש בגז מדמיע ובזרנוקי מים על מנת למנוע מהמפגינים לפרוץ מחסום משטרתי ולהגיע לארמון האליזה. שמונה בני אדם נעצרו עד כה לאחר שהשליכו אבנים על שוטרים. בכמה נקודות המשטרה הופתעה והוכרעה זמנית על ידי המפגינים. 


ההתנגשויות האלימות בשדרה המפורסמת לא פוסקות לרגע: מפגינים הקימו בריקדות בכמה נקודות והציתו אותן, כשהם משתמשים גם בגדרות שנמצאו במקום לצורך עבודות. בנוסף, הם עוקרים אבני מרצפות כדי להשליך על השוטרים, שנעזרים בגז מדמיע כדי לדחוק את המפגינים לעבר כיכר שער הניצחון. במקביל, קבוצות אופנוענים משבשות את התנועה בכניסה לפריז.

המפגינים הגיעו לשאנז אליזה למרות שהמשטרה התירה את קיום ההפגנה רק בפארק שאן דה מארס, הסמוך למגדל אייפל - אך איש לא הגיע לשם. המקום נשאר שומם, והמפגינים שהגיעו מרחבי צרפת פנו לשאנז אליזה. 

מנהיגת הימין הקיצוני מרין לה פן, שחלק מהמפגינים קראו בשמה, אמרה כי הממשלה לא הייתה ערה לדרישותיהם אך הכחישה כי מפלגתה עמדה מאחורי ההתפרעויות. שר הפנים הצרפתי, כריסטיאן קסטאנר, אומר כי המתפרעים שייכים לימין הקיצוני. לדבריו, הם נענו לקריאתה של לה פן להפגין בשדרה ולא במקום שנקבע. אתמול נעצר בעיר אנז'ה, פעיל של התנועה, שכרך חומר נפץ סביב צווארו ודרש להיפגש עם הנשיא מקרון אחרת יתפוצץ.


היום צפויים להפגין בפריז כ-30,000 בני אדם. מדובר בסוף השבוע השני שבו מפגיני "האפודים הצהובים" יוצרים התפרעויות בצרפת, חוסמים כבישים וגישה לתחנות דלק, מרכזי קניות ומפעלים, בעודם שורפים עצמים שונים. 

כוחות הביטחון הצרפתיים חוששים כי פעילי ימין קיצוני ופעילי שמאל קיצוני עלולים לחדור לתוך ההפגנות ולהגביר את המתח ואת אי השקט ברחובות. ביום שבת האחרון השתתפו כ-300,000 בני אדם בהפגנות הבכורה ברחבי צרפת. שני בני אדם נהרגו ו-606 נפצעו. הפופולריות של נשיא צרפת צנחה בימים האחרונים ל-20% בלבד.