המהומות בפריז, הערב
צילום: AP Photo/Kamil Zihnioglu, AP Photo/Michel E

העימותים בפריז נמשכים, מקרון תקף את המחאה: "שיתביישו"

עשרות בני אדם נפצעו בעימותים עם המשטרה בשאנז אליזה, שמשתמשת בגז מדמיע ורימוני הלם נגד המפגינים. הנשיא תקף את המחאה: "מי שניסה להפחיד נבחרי ציבור צריך להתבייש, אין לזה מקום בצרפת"
גדעון קוץ ויותם רוזנוולד
24 בנובמבר 2018
21:42

העימותים בשאנז אליזה נמשכים, נשיא צרפת עמנואל מקרון תוקף את המפגינים שהשתמשו באלימות: מקרון אמר הערב (שבת) כי "מי שתקף את כוחות הביטחון צריך להתבייש. מי שתקף עיתונאים ואזרחים צריך להתבייש. מי שניסה להפחיד נבחרי ציבור צריך להתבייש. אין לזה מקום בצרפת".


למתקפה נגד המחאות האלימות הצטרף גם שר הפנים הצרפתי כריסטוף קסטאנר, שהאשים  במסיבת עיתונאים גורמים בימין הקיצוני באחריות להפרות הסדר בהפגנת "האפודים הצהובים" בפריז.

לטענת קסטאנר, מנהיגת מפלגת "האיחוד הלאומי" מרין לה פן התנגדה להוראת השלטונות לערוך את ההפגנה במתחם שליד מגדל אייפל, ובכך תרמה להעתקת ההפגנה והמהומות לשדרות השאנז אליזה.

בשעות הערב נהרסו ונבזזו כמה חנויות של מוצרי מותרות באזור השדרה המפורסמת. ההתנגשויות בין מפגינים אלימים למשטרה נמשכות ליד שער הניצחון בסוף השדרה ונעשה שימוש בגז מדמיע ורימוני הלם. כמה עיתונאים הותקפו על ידי המפגינים, שביניהם גם כתב כאן חדשות שהוטרד על ידי מפגינים שגילו שהוא ישראלי. קסטאנר אמר כי "המפגינים מתנגדים לכל המוסדות החברתיים והרפובליקניים – והעיתונות היא מוסד כזה".