צילום: Chris Conway, zhuyongming, Chase Dekker Wil

ארגון המטאורולוגיה העולמי קבע: 2018 - אחת השנים החמות ביותר

הארגון קרא לפעול באופן דחוף כדי לבלום את מגמת ההתחממות העולמית. בארגון המטאורולוגיה של האו"ם הזהירו מפני עלייה של שלוש עד חמש מעלות צלזיוס עד סוף המאה
איתמר מרגלית
29 בנובמבר 2018
13:03

דוח של ארגון המטאורולוגיה העולמי קבע היום (חמישי) כי שנת 2018 צפויה להיות אחת השנים החמות ביותר מאז החלו מדידות של טמפרטורה. הארגון קרא לפעול באופן דחוף כדי לבלום את מגמת ההתחממות העולמית.

עוד נכתב בדוח כי 20 השנים החמות ביותר היו במהלך 22 השנים האחרונות, והצביעו על כך ש-2018 תהיה השנה הרביעית הכי חמה. בארגון המטאורולוגיה של האו"ם הזהירו מפני עלייה של שלוש עד חמש מעלות צלזיוס עד סוף המאה.

בשבת פורסם דוח הערכת האקלים הלאומי, שחיברו 13 רשויות ומשרדים פדרליים בארצות הברית, והסעיר את אמריקה. לפי הדוח, השינויים במזג האוויר יעלו לכלכלת ארצות הברית מאות מיליארדי דולרים עד סוף המאה ויפגעו בבריאות ובאיכות החיים - מבריאות הציבור ועד לתשתיות ולייצור החקלאי. 

מחברי המסמך קובעים, בין השאר, כי ההתחממות הגלובלית תגביל את הגישה למקורות מים, תפגע בקו החוף ותעלה מאוד את מחירי האנרגיה. הדוח נוגד את מדיניותו של נשיא ארצות הבריתדונלד טראמפ, שהחליט לפרוש מההסכם הבינלאומי לצמצום פליטת גזי החממה שנחתם בפריז. בבית הלבן הגיבו על הדוח ואמרו כי הוא לא מדויק ומבוסס על התרחישים הקיצוניים ביותר.

מדענים טוענים כי יש להם פתרון שיכול להפחית בצורה משמעותית את ההתחממות הגלובלית באמצעות סינון קרני השמש המגיעות לכדור הארץ. המחקר, שפותח באוניברסיטאות "הארוורד" ו"ייל" בארצות הברית, מציע לעמעם את קרני השמש על ידי פיזור כימיקלים מיוחדים בגובה 20 קילומטרים מעל כדור הארץ. במחקר שפורסם בירחון למחקרי סביבה נקבע כי כך אפשר יהיה להפחית במחצית את ההתחממות הגלובלית. כותבי המחקר אף מציעים פיתוח בעלות נמוכה יחסית של מטוס מיוחד שיוכל לשחרר את הכימיקלים באוויר.

מדענים מזהירים מפני "התחממות גלובלית"  - עלייה בטמפרטורה של פני השטח בכדור הארץ במהלך מאה השנים האחרונות. דוחות של הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים מפנים אצבע מאשימה כלפי בני האדם, כגורם משמעותי בהתחממות. חוקרים רבים גורסים כי פני השטח מתחממים בשל פליטת גזי חממה.

ההתחממות עלולה להוביל לשינויי אקלים כגון עליית פני הים ולשינויים בכמויות המשקעים ואופן פיזורם. השינויים הללו עלולים להגדיל את התדירות ואת העוצמה של אירועי מזג אוויר קיצוניים, כמו שיטפונות, בצורות, גלי חום והוריקנים, לשנות את התנובה החקלאית, לגרום לנסיגת קרחונים, להקטין את כמות המים הזורמים בנחלים בקיץ, או לתרום להכחדת מינים ביולוגיים.

הגאופיזיקאי הסרבי מילוטין מילנבקוביץ' הראה בשנת 1924 כי שלושה שינויים מחזוריים בתנועת כדור הארץ גורמים לשינויים אקלימיים - נטיית ציר הסיבוב, נקיפת ציר הסיבוב ואקסצנטריות של המסלול. תופעות פיזיקליות אלה הובילו בעבר לשינויים באקלים העולמי.