אדרי, בשבוע שעבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת גולדברג לא ממליצה למנות את אדרי למפכ"ל המשטרה

דרמה בעקבות הפרסום בכאן חדשות. הוועדה החליטה לפסול את משה (צ'יקו) אדרי אחרי החשיפה לפיה ביקש לפגוש את רפי רותם. ארדן: דוחה את עמדת הוועדה וימנה ממלא מקום למפכ"ל בקרוב
תמר אלמוג
29 בנובמבר 2018
20:30
עודכן ב 01:35

דרמה סביב מינוי המפכ"ל הבא: ועדת גולדברג למינויים בכירים הודיעה הלילה (שישי) כי היא פוסלת את מועמדותו של משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד, אחרי החשיפה בכאן חדשות שלפיה ביקש לפגוש את חושף השחיתויות רפי רותם שהתלונן נגדו בוועדה. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיע כי הוא אינו מקבל את עמדת הוועדה בשל שוויון הקולות בין חבריה, וכי הוא ימנה בקרוב ממלא מקום למפכ"ל. בנוסף, ארדן דרש להציג את טיעוניו בפני הוועדה.בהודעת ועדת גולדברג נאמר, בין השאר, כי "במהלך הדיונים התברר שהמועמד נפגש עם עו"ד פישלר שמייצג את רפי רותם שלושה ימים לפני הופעתו הראשונה של אדרי בפני הוועדה. יצוין שרפי רותם התלונן על ניצב (בדימוס) אדרי. המחלוקת בין עו"ד פישלר לניצב (בדימוס) אדרי היתה על סיבת קיומה של הפגישה ועל הנאמר בה.

"לדעת יו"ר הוועדה השופט (בדימוס) גולדברג וחברת הוועדה פרופ' איינהורן, גם אם יעדיפו את גרסת המועמד כי בפגישתם לא דיברו כלל עם רותם - רואים הם את עצם הפגישה עם עו"ד המייצג מתלונן נגדו, שעה שהוועדה מקיימת דיוניה, ובכלל זה גם באותה תלונה, ככשל בהתנהגות ובשיקול הדעת שמגיע להתנהגות בלתי ראויה, ולא רק בגדר 'טעות' כהגדרת המועמד. השופט גולדברג ופרופ' איינהורן חזרו על הנאמר במכתב הקודם של הוועדה לשר לביטחון הפנים, כי יש לתת את הדעת על כך שאמון הציבור במשטרה מושפע, במידה רבה, מדמותו של המפכ"ל".

ההצבעה נחלקה לשני מתנגדים למינוי ושני תומכים, כשקולו של היו"ר גולדברג נגד המינוי היה המכריע. על עמדת התומכים במינוי, משה טרי ופרופ' דניאל הרשקוביץ, נאמר כי "אין הם רואים שיש בפגישתו של המועמד עם עו״ד פישלר כדי לשנות מההתרשמות הקודמת שהייתה לוועדה כולה שיש להמליץ על מינוי המועמד. הפגישה הזו התמקדה בביקורת שיש לפישלר על תפקוד המשטרה ולא עסקה בעדותו של רותם בפני הוועדה. אשר על כן לא ראו בפגישה זו דבר פעולה המעידה על פגם בטוהר המידות".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיע כי הוא דוחה את עמדת הוועדה למינויים בכירים בשל שוויון הקולות. "בנימוקי הוועדה אין כדי לבסס דופי ערכי נורמטיבי או ליקוי בטוהר המידות בהתנגדותו של ניצב אדרי", נכתב בהודעה מטעמו של ארדן. לדברי השר, "אין בנימוקים כדי למנוע את מינוי ניצב בדימוס אדרי למפכ"ל".

הוועדה דנה בממצאים של הבדיקה בגלאי שקר שעבר אדרי ובדו"ח של מבקר המדינה בנוגע לאגף התנועה בעת שאדרי עמד בראשו. המפכ"ל היוצא, רוני אלשיך, אמר הערב כי אינו יודע מדוע ישיבת הוועדה מתמשכת והעריך שהדבר אינו נוגע לעדותו לפניה.

אדרי, ששימש מפקד מחוז ירושלים בעת רציחתה של שירה בנקי במצעד הגאווה בעיר, ספג כמה תלונות מאז ההכרזה של ארדן ונדרש לעבור בדיקת פוליגרף. המפכ"ל הנוכחי אלשיך מסיים את תפקידו ביום ראשון בחצות.

בין השאר, נמצא כי באגף התנועה נהגו לסגור תיקים ולמחוק דוחות תנועה לקציני משטרה. עוד דווח כי בוטל דוח לקצין בדרגת תת ניצב ונכתב כי אדרי נתפס כשהוא נוהג במהירות מופרזת. הדו"ח של שפירא נכתב כבר לפני כשנתיים, אך בשל תקלה טכנית הובא רק אתמול לידיעתו של ראש הוועדה, השופט בדימוס אליעזר גולדברג.

השבוע פורסמה בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' תקרית שבה אדרי התנהג לכאורה בבריונות בכביש. לדברי עורך הדין אלי כץ, וכפי שגם עלה מהעדויות בבית המשפט, לפני מספר שנים פרץ רכבו המשטרתי של אדרי לפני מונית שהייתה בדרכה לנמל התעופה בן גוריון, ואילץ את הנהג לבלום בפתאומיות. הנהג, לדבריו, ניסה להעיר לאדרי, שהיה אז קצין בדרגת תת ניצב, אז זה הגיב בתנועת יד מזלזלת.

בתגובה לכך, על פי העדויות, אדרי ניסה בעזרת רכבו לדחוק את המונית עד כדי כך שהנהג נאלץ לעלות עם שני גלגלים על אי תנועה. הנוסע במונית העיד: "אדרי כמעט דחף אותנו לתעלה". לאחר מכן זימן אדרי למקום קצין תנועה, שרשם דוח לנהג המונית, על עבירה שלא ביצע, ועקבות הדוח הזה נערך לו משפט, ממנו זוכה לבסוף מחמת הספק ולאחר מאבק משפטי.

לפני שבוע טען חושף השחיתויות רפי רותם בריאיון למרדכי גילת ותמר אלמוג בכאן רשת ב' כי אדרי ניסה להשפיע על עדותו בפני הוועדה למינוי בכירים. "בוועדה הופיע עורך הדין שלי, פיני פישלר, ואמר לגולדברג שכשעתיים לאחר שהוא כתב פוסט בו אמר שהוא מתכוון לייצג אותי בוועדה, אדרי בעצמו התקשר אליו וביקש פגישה איתי", אמר רותם. "אני רואה את זה כדבר פסול מעיקרו. ביום שישי לפני כשלושה שבועות, באותו יום בו פורסם שהוא מיועד להיות מפכ"ל, אדרי וניצב נוסף התקשרו לעורך הדין וביקשו להיפגש איתי. אני לא רוצה להיפגש איתו מכיוון שמה שהוא עשה נגדי זה פשעים".

לפני כשבוע פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מקורביו של המפכ"ל המיועד תקפו את המפכ"ל הנוכחי אלשיך, בעקבות החלטת הוועדה למינוי בכירים להעמיד את בדיקת הפוליגרף התעסוקתית כתנאי לאישור מינויו, לאחר פרסום בכאן חדשות. לדברי מקורביו, גורם בסביבת אלשיך, המקורב מאוד למפכ"ל, ליבה את התלונות נגד אדרי. עוד הוסיפו כי "צ'יקו מעולם לא חשש מפוליגרף, הוא נקי וזה יוכח. הכל רעשי רקע מיותרים". הפרסום גרם לעיכוב המינוי ובסופו של דבר הוחלט כי אדרי יעבור בדיקת פוליגרף בגוף אזרחי פרטי.

תגיות:
משה אדרי