צילום: AP Photo/Lefteris Pitarakis

הקשר הישראלי בפרשת חאשוקג'י? תביעה נגד חברה ישראלית

על פי טענת חברו של העיתונאי הסעודי בתביעה שהוגשה לבית המשפט בתל אביב, תוכנת ריגול של חברת NSO הישראלית סייעה לשלטונות במדינה לאתר את פעולותיהם לגיוס צעירים נגד המשטר של יורש העצר מוחמד בן סלמן
מואב ורדי
03 בדצמבר 2018
09:44

אזרח סעודי המתגורר במונטריאול שבקנדה, שהיה חבר של העיתונאי הסעודי שנרצח בקונסוליה באיסטנבול, ג'מאל חאשוקג'י, הגיש אתמול (ראשון) בתל אביב תביעה נגד חברת NSO הישראלית ונגד משרד הביטחון, בטענה שפעולותיהם הביאו בסופו של דבר לרצח.

על פי התביעה, החברה סיפקה לשלטון בסעודיה תוכנת ריגול שבאמצעותה חדרו הסעודים לטלפונים הניידים של חאשוקג'י ושל חברו ויירטו תכתובות שבהן תכננו השניים פרויקט לגיוס צעירים בסעודיה נגד המשטר. לטענת התביעה של עומר עבדולעזיז, יירוט התכתובות הללו גרם להחלטה לרצוח את חאשוקג'י.

הקשר של חברת NSO לסעודיה פורסם בעבר בישראל, ולפני כמה חודשים מצא דוח של מכון מחקר קנדי כי מתנגדי משטר היו נתונים במעקב של השלטונות בסעודיה באמצעות תוכנה של החברה.

עבדולעזיז העביר בנוסף לרשת CNN יותר מ-400 הודעות וואטסאפ שהחליף עם חאשוקג'י בחודשים שקדמו לרצח, ובהן מתבטא העיתונאי בחריפות נגד יורש העצר מוחמד בן סלמן באופן אישי. בין היתר חאשוקג'י כתב: "המעצרים שהוא מבצע לא משרתים את האינטרס שלו, אבל לרודנות אין הגיון. הוא אוהב כוח ודיכוי והוא צריך להראות את זה. הוא כמו חיה – ככל שהוא טורף יותר קורבנות, ככה הוא רוצה יותר. לא אתפלא אם הדיכוי שהא מפעיל יגיע גם לקרובים אליו - אלו שכעת מריעים לו".

עוד עולה כי עבדולעזיז וחאשוקג'י תכננו להקים "צבא אלקטרוני" של צעירים סעודים שיעסוק בהתנגדות למשטר, בעיקר באמצעות הטוויטר. הם תכננו להעביר כרטיסי סים זרים לתוך סעודיה כדי שהמשטר לא יוכל לאתר את הטלפונים שבהם ישתמשו אותם צעירים כדי לתקוף את המשטר. האמצעי השני היה כסף – חאשוקג'י התחייב להעביר 30 אלף דולר לטובת הפרויקט, והתכוון לגייס כסף מתורמים באופן דיסקרטי. כל הפרויקט הזה נידון בין השניים בתכתובות הוואטסאפ.

בחודש מאי האחרון הגיעו שני גורמים סעודים לפגוש את עבדולעזיז במונטריאול. הם ביקשו ממנו להגיע לקונסוליה הסעודית כדי לקחת כמה טפסים ומסמכים, ואמרו לו כי הם באו עם מסר אישי מבן סלמן. חאשוקג'י ייעץ לו לא ללכת לקונסוליה, ולהיפגש אתם רק במקום ציבורי.

הגורמים ניסו לשכנע את עבדולעזיז לבוא לסעודיה, שם יהיה גיבור, ויוכל להיפגש עם יורש העצר, אך זה סירב. ברגע זה הבינו חאשוקג'י ובן עזיז שהסעודים עלו על התקשורת ביניהם. חאשוקג'י כתב לו: "שאלוהים יעזור לנו".

מחברת NSO נמסר בתגובה: "כתב התביעה מופרך לגמרי. הוא אינו כולל שום ראייה לשימוש בטכנולוגיה של החברה. יתרה מזו, הוא כולל פרטים שאינם מעוגנים במציאות, כמו למשל התקשרות של החברה עם חברת Balam במקסיקו, שלחברה אין כל קשר אליה. NSO היא חברה טכנולוגית שאינה מעורבת בהפעלת המוצרים הנמכרים ללקוחותיה. מדובר בכתב תביעה שמבוסס על קטעי עיתונות שאין להם קשר למציאות, במטרה ליצור כותרות תקשורתיות.

"חברת NSO פעלה ופועלת אך ורק בכפוף לחוקי הייצוא הביטחוני ובהנחיה ופיקוח צמוד של כלל גורמי מערכת הביטחון".