מחבלים בתוך המנהרה שנחשפה בצפון
צילום: דובר צה"ל

תיעוד: פעילי חיזבאללה בורחים ממצלמות צה"ל בתוך מנהרת הטרור

ראש הממשלה והרמטכ"ל מסרו הערב הצהרות בנוגע לחשיפת המהנרה של חיזבאללה. נתניהו הדגיש כי המנהרה היא חלק ממערכה רחבה של ארגון הטרור לכיבוש חלקים מהגליל
מערכת כאן חדשות
04 בדצמבר 2018
19:55
עודכן ב 20:45

ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל גדי איזנקוט מסרו הערב (שלישי) הצהרות בנוגע לחשיפת מנהרת הטרור של חיזבאללה בצפון. במהלך ההצהרה של ראש הממשלה נחשף תיעוד שבו נראה מחבל של חיזבאללה בתוך המנהרה. על פי דובר צה"ל רונן מנליס, הצילום נעשה באמצעות מצלמה זעירה שאליה היה מחובר מטען שהבהיל את המחבל.


ראש הממשלה ציין כי הכוונה של ארגון הטרור הייתה להחדיר באמצעות המנהרות מחבלים לשטח ישראל כחלק ממערכה רחבה לכיבוש חלקים מהגליל. "זה איום ממש בהיקף, בעוצמה ובתעוזה שלא ידענו", אמר נתניהו.

נתניהו הדגיש כי הפעולה שיצאה אל הפועל הבוקר היא חלק מ"רשת הטרור והתוקפנות האזורית העולמית בהכוונה ובמימון של איראן". לדברי ראש הממשלה, הפעולות של ישראל הביאו לירידה של עשרות אחוזים במספר הכוחות האיראנים שנמצאים בסוריה. נתניהו אמר כי הפעולה תימשך ככל שיידרש.

עוד אמר נתניהו כי ישראל פיתחה בעצמה את היכולות לחשיפה והשמדה של מנהרות ו"בזכותן ניטרלנו מנהרות טרור רבות בעזה". "עם חפירת המנהרות, חיזבאללה הפר בצורה בוטה את החלטה 1701 ואת הריבונות שלנו", אמר ראש הממשלה.

נתניהו היה אתמול בביקור בבריסל שבבלגיה, שם נפגש עם שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו. "שוחחתי עם מייק פומפאו על הטלת סנקציות נוספות על חיזבאללה", ציין ראש הממשלה והדגיש כי ארצות הברית תומכת תמיכה מלאה בפעולות ישראל נגד התוקפנות הזאת. ראש הממשלה אמר גם כי הנחה את משלחת ישראל לאו"ם לדרוש כינוס דחוף של מועצת הביטחון. "לבנון נושאת באחריות כבדה בזה שהיא מאפשרת פעולות טרור נגד מדינת ישראל", אמר נתניהו.

הרמטכ"ל איזנקוט הסביר בהצהרתו כי האיום הפך למיידי וישיר על יישובי הצפון ועל מחנות צה"ל. איזנקוט הבהיר כי תושבי הצפון יכולים להמשיך את שגרת חייהם ולהרגיש בטוחים. "בצה"ל נבנתה לאורך השנים יכולת מבצעית טכנולוגית לנטרול מנהרות התקפיות בצפון ובדרום. מאז צוק איתן השמיד צה"ל 17 תוואים התקפיים בדרום. אנחנו בונים מכשול שיבסס את היכולת לשנים ארוכות", אמר הרמטכ"ל.

דובר צה"ל הסביר: "המנהרה נחפרה ממבנה אזרחי ששימש כמפעל בלוקים עד 2014, מטרים ספורים מעמדת יוניפיל, שמשימתם היא לאכוף את החלטה 1701. המעקב שלנו אחר המבנה מראה שהפעילות האזרחית בו ירדה והתחילה לעלות פעילות צבאית. אנחנו רואים גם פעילות חריגה במסווה אזרחי במרחב הכפר כילא. חיזבאללה ניסה להקנות לפעילות חזות אזרחית ולהסתיר אותה.

"היום דקות לאחר תחילת המבצע החדרנו בפעולה חשאית מצלמה בעומק 25 מטרים למנהרה ודקות ספורות אפשר היה לראות פעילים של חיזבאללה ונעים עד המצלמה. אל המצלמה הוצמד מטען קטן שמנע שימוש מבצעי במנהרות האחרות", אמר מנליס.