חפש
Languages
רג'א זעאתרה
צילום: מתוך דף הפייסבוק של רג'א זעאתרה

"אם יועץ רה"מ לשעבר יחזור בו מהשוואת הציונות לדאעש – גם אני אחזור בי"

רג'א זעאתרה, סגן ראש עיריית חיפה המיועד, מגיב בריאיון לתכנית מרחאבית בכאן רשת ב' לביקורת החריפה שנמתחה על מינויו לתפקיד ועל אמירותיו בעבר. "אם חושבים שמי שמייצג את הציבור הערבי צריך לדקלם את דף המסרים של מירי רגב, הם יכולים לרצות"
מרחאבית
06 בדצמבר 2018
18:17

רג'א זעאתרה, נציג סיעת חד"ש בעיריית חיפה שנכנס השבוע לקואליציה של ראשת העיר החדשה, עינת קליש, ויכהן כסגן ראש העיר דוחה היום (חמישי) את הביקורת שהוטחה בו מהצד הימני של המפה הפוליטית על אמירותיו בעבר ועל ההחלטה להכניסו לקואליציה.

זעאתרה נשאל בריאיון לערן זינגר בתכנית "מרחאבית", בכאן רשת ב', על כמה אמירות מעוררות מחלוקת שסיפק בעבר ואמר כי הוא אינו חוזר בו. אחת מהן היא השוואה שעשה בין התנועה הציונית וארגון המדינה האיסלמית, דאעש. "אם יגאל כרמון חוזר בו מההשוואה בין הציונות ודאעש, גם אני חוזר בי", אמר זעאתרה. "בנובמבר 2014 מי שהיה אלוף במילואים ויועץ בכיר לענייני טרור במשרד ראש הממשלה, אמר שיש קווי דמיון מסוימים בין התנועה הציונית ותנועת דאעש, אבל מה שמותר ליגאל כרמון אסור לרג'א זעאתרה".

כשנשאל על אמירתו בעבר כי חיזבאללה אינו ארגון טרור אמר זעאתרה: "אתה רוצה לומר ש-30% מהעם הלבנוני הם טרוריסטים? לעם שנמצא תחת כיבוש ותוקפנות מותר להתנגד לתוקפנות ולכיבוש. מי שהתחיל את ההתנגדות לכיבוש הישראלי בלבנון היה המפלגה הקומוניסטית ב-82'. אני לא איש לחיזבאללה וחמאס. אני איש המפלגה הקומוניסטית ואלה העמדות שלי".

זעאתרה נשאל על כניסתו לקולאליציה בחיפה על חשבון הכנסת הליכוד. "זו קואליציה שיש בה גם מפלגות ימין כמו חיפה ביתנו והבית היהודי. זו קואליציה עירונית. ההסכם שלי הוא עם קליש והסיעה שלה. יש בו התחייבו לשמור על החיים המשותפים. זו לא ממשלה. גם בקואליציה הקודמת ישבנו. מנסים להוציא עכשיו דברים מלפני חמש ושבע שנים. בסדר, אני לוקח את זה בפרופורציות הנדרשות. אני מבין שיש מי שרצו להיות במקומנו בקואליציה. זה לגיטימי מבחינתם אבל מה שלא לגיטימי בעיר כמו לחיפה זה להסית נגד הלגיטימיות ולפגוע בקיום המשותף".

לשאלה כיצד הוא מגיב לאמירה כי הוא עוכר ישראל ותומך טרור אמר רג'א זעאתרה כי בדמוקרטיה יש בחירות ותוצאות הבחירות מדברות. "הצביעו לי משהו כמו 60% מקולות הציבור הערבי וגם כמה מאות יהודים. אנחנו מייצגים את הציבור הערבי. אני נבחרתי לייצג את הציבור הזה. אם חושבים שמי שמייצג את הציבור הזה צריך להיות מי שמדקלם את דף המסרים של מירי רגב או מישהו כמו איוב קרא, אז הם יכולים לרצות. יש ניסיון גם בחיפה לשנות את כללי המשחק ולפגוע בליגיטמיות של הציבור הערבי. זה לא יעבוד, לא במשמרת שלי".

בתוך כך פנה יו"ר ועדת הפנים של הכנסת יואב קיש לשר הפנים אריב דרעי בבקשה לא לאשר את תשלום שכר לרג'א זעאתרה במהלך כהונתו כסגן ראש העירייה. לדברי ח"כ קיש, על פי חוק הרשויות המקומיות, כדי לשלם שכר לסגן ראש עיר חמישי בעיר כמו חיפה (מעל 250 אלף תושבים), יש לקבל אישור משר הפנים. לדברי ח"כ קיש: "אני קורא לשר הפנים להודיע עוד היום שידחה את בקשתה של ראש העיר חיפה, עינת קליש רותם ולא לאשר שכר לסגן ראש העיר החמישי, רג'א זעאתרה אשר היא מעוניינת למנות בעוד כשנתיים וחצי במקומו של נציג מרצ. אני סבור כי בידך יש את הכוח למנוע לחלוטין את מינויו של תומך טרור ואנטי ישראל".