חפש
Languages
צילום: דובר צה"ל

מבצע "מגן צפוני": צה"ל הציג ליוניפי"ל מנהרה חודרת נוספת מלבנון לישראל

מפקד פיקוד הצפון נפגש בצהריים עם מפקד יוניפי"ל ודרש כי המנהרה, היוצאת מהכפר השיעי רמיה ומגיעה לאזור זרעית, תנוטרל מהצד הלבנוני של הגבול. אלוף סטריק הדגיש בפני הגנרל האיטלקי כי "מי שייכנס לתוך המרחב התת-קרקעי - מסכן את חייו"
משה שטיינמץ
06 בדצמבר 2018
17:28

מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, נפגש היום (חמישי) בצהריים עם מפקד יוניפי"ל, הגנרל האיטלקי סטפנו דל קול. סטריק הציג בפני הגנרל מפה של הכפר השיעי רמיה, ובה מסומנת קבוצת בתים שממנה נחפרה מנהרת טרור התקפית נוספת לעבר שטח ישראל, שהגיעה עד לאזור זרעית.


אלוף הפיקוד דרש כי יוניפי"ל יוודא את נטרול המנהרה מהצד הלבנוני של הגבול, והדגיש בפני מפקד הכוח כי "מי שייכנס לתוך המרחב התת-קרקעי - מסכן את חייו". עוד הוסיף אלוף סטריק כי "האחריות לשלומם של תושבי דרום לבנון הגרים בסמוך לתת הקרקע החודר לישראל - מוטלת על ממשלת לבנון".

בצה"ל טוענים כי המנהרה שנחפרת מרמיה חצתה לשטח ישראל, אך לא מהווה איום מידי על התושבים. עוד נמסר כי צה״ל רואה בממשלת לבנון, צבא לבנון ויוניפי״ל אחראים על כל המתרחש בלבנון ובאכיפת החלטה 1701.

בפגישה לקח סטריק את מפקד יוניפי"ל לסיור במרחב מנהרת הטרור ההתקפית של חיזבאללה, שנחשפה השבוע ונחפרה מהמרחב הדרומי של כפר כילא לשטח ישראל. מפקד פיקוד הצפון הביע בשם צה"ל מחאה חריפה על הפרת הריבונות הישראלית על ידי חיזבאללה במטרה לפגוע באזרחים ישראלים, וציין כי מדובר בהוכחה נוספת להפרות החמורות של ארגון הטרור, המתעלם באופן בוטה מהחלטות האו"ם ובראשן החלטה 1701.

בתוך כך, דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר היום כי צה"ל עובד כעת בשלושה מרחבים: באזור מטולה, לבונה וזרעית. לדבריו, "כרגע המאמץ מתקדם על פי התכנון". עוד אמר מנליס כי צה"ל פועל מול חיזבאללה בסוריה, מול העברות הנשק ויצור הנשק לארגון בסוריה, מול פרויקט דיוק הנשק של הארגון ומול מפעלי הדיוק."הטיפול הזה, בכל הרבדים, יוצר טיפול מערכתי בארגון. ההחלטה לטפל במנהרות היא חלק מהתהליך ומגיעה מתוך רצון לפגוע במנהרות לפני שיהיו מבצעיות. היכולת של חיזבאללה להפוך אותן למבצעיות חייב את הטיפול בעת הזאת". עוד אמר דובר צה"ל כי ייקח זמן לנטרל את המנהרה שנחשפה שלשום סמוך למטולה: "אנחנו בשלבי חקר שלה".

מוקדם יותר סייר ראש הממשלה בנימין נתניהו בצפון, ובין השאר תדרך שגרירים על פעילות צה"ל בגבול לבנון. הוא ציין כי "הפעולה נמצאת בתחילתה אבל בסופה נשק המנהרות שחיזבאללה השקיע רבות בו כבר לא יהיה קיים ולא יהיה אפקטיבי". 

נתניהו הוסיף: "אנחנו שוללים מהאויבים שלנו את נשק המנהרות בשיטתיות ונחישות ונפעל ככל שדרוש. כל מי שיתקוף אותנו דמו בראשו. חיזבאללה יודע את זה וגם חמאס. אמרתי לשגרירים שהם צריכים לגנות את התוקפנות בצורה חד משמעית ולהעצים את הסנקציות נגד הגורמים הללו". בתדרוך השתתף מפקד פיקוד הצפון, האלוף יואל סטריק והוא נערך ל-15 שגרירים, ובהם שגריר האיחוד האירופי בישראל ושגריר בריטניה בישראל.