חפש
Languages
איסמעיל הנייה, ממנהיגי חמאס
צילום: פלאש 90

עצרת האו"ם הצביעה נגד ההצעה לגנות את חמאס

87 מדינות תמכו בהצעה, 57 התנגדו אך לא הושג רוב של שני שלישים מחברי העצרת שנדרש היה לצורך הגינוי. 33 מדינות נמנעו. השגריר דנון: "עליכם להתבייש בעצמכם, חכו שתצטרכו לההתמודד עם טרוריסטים בארצכם"
גילי כהן, יותם רוזנוולד
06 בדצמבר 2018
23:44

העצרת הכללית של האו"ם דחתה הערב (חמישי) הצעה של ארצות הברית לגנות את חמאס. 87 מדינות תמכו בהצעה, 57 התנגדו אך לא הושג רוב של שני שלישים מחברי העצרת שנדרש היה לצורך הגינוי. 33 מדינות נמנעו בהצבעה. הרוב המיוחס נדרש כיוון שטרם ההצבעה עצמה העלתה כווית הצעה לפיה ניתן יהיה לגנות את חמאס ברוב של שני שלישים מחברי העצרת בלבד. הצעה זו נתקבלה ברוב של 75 מול 72. שגריר ישראל באו"ם דני דנן הגיב בזעם ואמר: "עליכם להתבייש בעצמכם, חכו שתצטרכו לההתמודד עם טרוריסטים בארצכם". עם זאת, במשלחת ישראל רואים בתוצאות ההצבעה הישג משמעותי. 

במהלך הדיון אמרה שגרירת ארצות הברית ניקי היילי שהעלתה את ההצעה כי: "היום יכול להיות יום היסטורי באו""ם או סתם עוד יום רגיל. היום יכול להיות היום בו העצרת הכללית של האו"ם תגנה את אחד ממחוללי הטרור הגדולים בעולם. ביום שישי האחרון האו"ם אישר שש החלטות שמגנות את ישראל. בשנה ממועצת האו"ם מצביעה נגד ישראל 20 פעמים. בשנים האחרונות האו"ם גינה את ישראל יותר מ-500 פעמים. זו תהיה היום הצבעה שתיתן לכולם הזדמנות להצביע אחרת. השאלה היא האם האו"ם חושב שטרור מתקבל על הדעת אך ורק כאשר הוא מופנה נגד ישראל".

בשבועות שקדמו לדיון קיימה ארצות הברית קיימה מגעים מול מדינות אירופה, שבעקבותיהם הוחלט לשנות כמה מניסוחי ההצעה. זאת, בניסיון להשיג תמיכה של מדינות האיחוד האירופי בהצעה. גם ישראל קיימה מגעים עם נציגים של מדינות, על מנת שיתמכו בהצעה – או שלא יגיעו להצבעה כלל אם הם אינם יכולים לתמוך בה.

שליחו של נשיא ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, ניסה אף הוא לשכנע נציגים של מדינות ערביות בנוגע לחשיבות שבגינוי חמאס. בימים האחרונים הגיב גרינבלט בחשבון הטוויטר שלו לפעולות של הנציג הפלסטיני באו"ם נגד ההחלטה, וכתב כי "מדובר באבסורד, שכן הרשות היא זו שמקצצת בתקופה זו בתשלומים לעזה". הנציג הפלסטיני פנה בין השאר לאיראן בנושא.

בשבועות האחרונים קיים חמאס מאמצים קדחתניים כדי למנוע מהעצרת הכללית של האו"ם לגנותו על ירי הרקטות לישראל ועל השימוש שהארגון מבצע במשאבים אזרחיים לטובת תשתיות צבאיות. מנהיג חמאס בעזה, אסמאעיל הנייה, שוחח בטלפון עם שרי חוץ ממדינות שונות, ואף שלח איגרת בנושא למזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש. "לעם הפלסטיני יש זכות להגן על עצמו", כתב הנייה. הוא קרא לגנות את ישראל שפועלת, לדבריו, "כיישות שנמצאת מעל החוק".