מליאת הכנסת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוק "גדעון סער" אושר בקריאה טרומית במליאת הכנסת

החוק קובע כי הנשיא יידרש להטיל את מלאכת הרכבת הקואליציה על ראש מפלגה בלבד עבר ברוב של 60 תומכים מול 55 מתנגדים
זאב קם
12 בדצמבר 2018
14:46

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את החוק המכונה "חוק גדעון סער". החוק עבר  ברוב של 60 תומכים מול 55 מתנגדים. הצעת החוק היא הגרסה הרזה להצעה הראשונית ולפיה הנשיא יידרש להטיל את מלאכת הרכבת הקואליציה על ראש מפלגה בלבד ולא על כל חבר כנסת. במסגרת ההצעה יישמר שיקול דעתו של הנשיא באשר לשאלה לאיזה ראש מפלגה הוא יבחר להעניק את המנדט להרכבת הממשלה.

יוזם החוק, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם: "מי שרוצה לעשות פוליטיקה נמוכה מצמיד לחוק כינוי ואז לא מבינים על מה החוק. החוק מבקש דבר ברור מאליו ולא הצלחתי להבין את המתנגדים. אם הליכוד מציע משהו, בוודאי אם זה ראש הממשלה, ישר מתנגדים בצורה פבלובית".

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בראשית השבוע את הצעת החוק לאחר שראשי סיעות הקואליציה החליטו בישיבתם השבועית להעביר את החוק בקריאה טרומית במליאת הכנסת ולאחר מכן להמשיך את הדיונים עליו. 

בישיבת שרי הליכוד ביום ראשון, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישנה לקונה בחוק שדרושה תיקון. "זה ברור", אמר נתניהו, "אבל ראיתי דיווח על כך שנשיא המדינה מתכוון להטיל את הרכבת הממשלה בכל מקרה על מי שיקבל את רוב הממליצים. אני מברך על כך, ובכל מקרה מבהיר שהליכוד לא מתנה את תיקון החוק בעד קידום כל חוק אחר".