חפש
Languages
קורא לציבור להפגין. זליכה
פלאש 90

הקרב על ירון זליכה: האם זה האיש שינצח את יוקר המחיה?

שר האוצר כחלון הצטרף לביקורת נגד הממשלה, כשהחליט לדחוף למינויו של החשב הכללי לשעבר למי שיילחם במונופלים, ויבלום את עליית המחירים
מרדכי (מוטי) גילת
16 בדצמבר 2018
13:07
עודכן ב 13:07

אם ברגע האחרון לא תתבטל היום פגישה בין שר האוצר משה כחלון ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אפשר לומר שנפתלי בנט כבר אינו לבד במחאה נגד ממשלת נתניהו. גם שר האוצר מצטרף, בדרכו. גם לו יש ביקורת על חלק ממעשיה.

ואכן, זמן קצר אחרי שהידיעות על העלאות מחירי החשמל, המים, וכמה מוצרי יסוד פשטה כאש בשדה קוצים - הגה השר משה כחלון רעיון יצירתי: הוא יקים ועדה למלחמה ביוקר המחיה. הוא ירחיק מעצמו את האש. הוא יכבה את המדורה לפני שבעצמו יינזק ממנה.

האזינו לריאיון עם זליכה בכאן רשת ב

איך בדיוק עושים זאת? באמצעות חשב האוצר לשעבר, ירון זליכה, שועל קרבות ותיק, בעל רקורד מרשים במלחמה בסיאוב השלטוני.

זליכה לחם באולמרט, ירה חיצים לעבר נתניהו, קידש מלחמה באנשים שמעלו בתפקידם – ולא עצר גם בברוני בארות הגז: הוא מתח בשעתו ביקורת קשה על מתווה הגז השערורייתי. המתווה הזה, טען, הוא רעה חולה, הוא ברז כסף של הציבור ללא פיקוח, הוא קופת ענק של הציבור שמיליארדי שקלים נשאבו ונשאבים ממנה - לטובת יצחק תשובה ושותפיו במאגר תמר.

שערורייה, כינה השבוע זליכה את המתווה הזה בפעם המי יודע כמה, זה אחד המחוללים הראשיים של יוקר המחיה בישראל. המתווה הזה אינו כורח עליון, הוא הוסיף, ואפשר לשנות אותו. אפשר לפקח על מחירי הגז, אפשר להוריד את מחיר החשמל לתושבי המדינה בעשרות אחוזים, אפשר להחליף את הדיסק בנושא הזה.   

במילים אחרות: את החשב הזה לשעבר - איש אמיץ ושנוי במחלוקת, בגין העובדה שבכובע אחר שלו הוא יועץ  לכמה ועדי עובדים גדולים בשכר שמן - סימן משה כחלון ככבאי הראשי האפשרי. הוא האיש שבכוחו למזער נזקים.

את החשב לשעבר הזה, איש אמיץ ושנוי במחלוקת, סימן כחלון ככבאי הראשי האפשרי. הוא האיש שבכוחו למזער נזקים 

כחלון התייעץ עם מי שהתייעץ ובסוף, כצפוי, הפקיד את המשימה בידי זליכה. תגיש לי רשימת מועמדים לחברות בוועדה שלך, הוא ביקש, וזליכה החל לחפש מועמדים ראויים. נכון לבוקר זה - שמונה כבר נכללים ברשימה שלו.

רק שבדרך להשלמת הרשימה, לפני יומיים, גילה זליכה להפתעתו שהיועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג, מסרב לאשר את המינוי שלו. למה? החשב לשעבר נגוע בכמה ניגודי עניינים, טען מסינג. הוא שימש יועץ לגופים חזקים במשק, הוא הגיש תביעה ייצוגית נגד תנובה, הוא חובש כמה כובעים.

זליכה דחה על הסף את הסברי היועץ לפסילתו. ראשית, הסביר בשיחות פנימיות, ניגודי העניינים שלו אינם מהותיים; שנית, הוועדה בראשותו תעסוק ביוקר המחיה בכלל, ופחות בשוק המזון הקמעונאי.

 אם כך, הוא נשאל, מדוע עו"ד מסינג החליט לפסול את בחירתו?

תשובתו, לפי גורמים באוצר: אנשי אגף התקציבים מתנגדים לרפורמה שהוא מבקש לחולל. הם היו חלק ממתווה הגז המקומם; הם אחראים לכך שחברת החשמל משלמת לחברות הגז למעלה משישה דולרים ליחידת חום אחת במקום שניים וחצי דולרים; הם התנגדו לפיקוח על מחירי הגז; הם מבינים לאן נושבת הרוח. הם מנסים לסכל את המהפך.

משה כחלון שמע את הסברי היועץ המשפטי של משרדו, רתח על החלטתו והחליט לערער עליה בפני היועץ המשפטי לממשלה. היום כנראה ייפגש השר עם מנדלבליט וינסה לשכנע אותו לאשר את בחירת זליכה. הוא משוכנע שלחשב האוצר לשעבר יש פתרונות להורדת יוקר המחיה. הוא לא מוכן לוותר עליו.

רגע, כמעט שכחנו: מה עשה בינתיים הכלכלן האמיץ הזה ירון זליכה עם הלשון החדה שלו? התראיין שלשום בחדשות השבוע בכאן 11 (גילוי נאות: הייתי אחד המראיינים שלו), הציג חלק ממשנתו וקרא לציבור להפגין ברחובות נגד יוקר המחיה, נגד הטייקונים, נגד המונופולים הגדולים. לצאת למלחמה בנושא הזה.

זליכה בחדשות השבוע בכאן 11: 


אסור להתבלבל: הוא קרא בעצם להפגין נגד הממשלה כולה, לרבות נגד מי שעמד בראשה, הנושאים באחריות למחירי הגז המנופחים. "צאו להפגין", הוא קרא לאזרחי המדינה, לכו לרחובות, תרימו קול. אני בעצמי נהגתי כך בעתירה נגד אישור מתווה הגז.

עשרות שנים אני במקצוע ולא נתקלתי בראש ועדה מטעם הממשלה שקורא בפועל להפגין נגדה ונגד החלטות שלה. עשרות שנים אני במקצוע ולא נתקלתי ביו"ר ועדה עם ביטחון כזה ביכולתו לחולל רפורמה. הייתי כבר בהרבה סרטים, אבל בסרט כזה, שבו ראש ועדה קורא לציבור לצאת להפגנות נגד המערכת השלטונית שמינתה אותו ונגד המונופולים שעליהם היא מגוננת - עדיין לא.

צריך להודות על האמת: זליכה יצר תקדים מעניין. זכויות היוצרים של הסרט החדש רשומות על שמו.