צעירה בעמונה
צילום: פלאש 90

אושר חוק ההסדרה 2 - המשנה ליועמ"ש מתנגד

ועדת השרים לחקיקה אישרה את החוק, אך המשנה ליועמ"ש קבע: ההצעה מעוררת קשיים משפטיים רבים בהקשרים של שוויון בפני החוק והמשפט הבינלאומי. ח"כ סמוטריץ', מיוזמי החוק: "זו התשובה הניצחת לטרור הרצחני של הערבים"
כתבי כאן חדשות
16 בדצמבר 2018
16:21
עודכן ב 16:21

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה, המוכר גם בשם "חוק ההסדרה 2", המסדיר בחוק כ-70 יישובים מעבר לקו הירוק. ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, מיוזמי החוק, אמר: "זו האחריות והמחויבות שלנו - זו התשובה הניצחת לטרור הרצחני של הערבים. נדרוש להקים ועדה מיוחדת בכנסת לקידום מהיר של החוק בשלוש קריאות, במקביל לחוק גדעון סער".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה על אישור החוק כי "ועדת השרים לחקיקה עשתה היום את המעשה הנכון ונתנה אמירה חד משמעית שתסדיר את ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון. בשלוש השנים האחרונות שינינו את השיח - משיח של פינוי עברנו לשיח של הסדרה. אין סיבה שתושבי יהודה ושומרון ייאלצו לחיות תחת חרב פינוי תמידית. המחבלים ידעו שאנחנו כאן כדי להישאר - פיגועים לא ירתיעו אותנו".

עם זאת, המשנה ליועמ"ש, עו״ד רז נזרי, התנגד לחוק והציג בפני הוועדה גם את התנגדותו הנחרצת של היועמ"ש, אביחי מנדלבליט. עו"ד נזרי ציין, כי ההצעה עלולה להוביל לפגיעה גורפת בזכות הקניין, ומעוררת קשיים משפטיים רבים בהקשרים של שוויון בפני החוק.

לאור דברים שעלו בישיבה באשר למטרת החוק, התריע עו"ד נזרי בפני השרים, כי בשל מה שנראה כבעיית משילות של חוסר יכולת ליישם החלטות ממשלה שכבר נקבעו בעניינים אלו, בין היתר בשל בעיות של תקנים, מובא לאישור חוק המעורר בעיות משפטיות משמעותיות ביותר, שאף עלול להוביל להשלכות בינלאומיות ולחשוף את ישראל לסיכונים משמעותיים.

בעקבות כך, נירשם עימות בוועדה בין השר יריב לוין לעו"ד נזרי, כשלוין אמר כי "אי אפשר להזדעק כשמגיע איזה חוק, אבל להחריש כשבמשך שנה וחצי החלטה של הקבינט לא מיושמת. תפקידו של היועמ"ש זה להתריע על זה שלא מיישמים החלטות שמשפיעות על חייהם של אנשים, ולפעול במלוא העוצמה כדי שחסמים יוסרו".

על העיכובים באישור החוק אמר לוין: "יש החלטה והצוות לא ממונה כי יש בעיות, לא עובדים ולא מתקדמים והדיונים נמשכים שנים, וההחלטה עם החטיבה להתיישבות גם נתקעת. בסוף היכולת שלנו לחיות במציאות כזאת היא לא אפשרית. צריך לפתור את הבעיות עכשיו - חיכינו בסבלנות רבה. אם כל זה לא מספיק, בא דוח של מבקר המדינה ואומר שראשי המועצות עבריינים אם הם נותנים תשתיות ליישובים שלהן".

ממשרד היועמ"ש נמסר בתגובה כי "עו"ד נזרי עמד על כך שחרף אישור הצעת החוק, העמיד היועמ"ש לרשות הדרג המדיני שורה של כלים להסדרת התיישבות העומדים בגדרי הדין, ונדרש כי גורמי הממשלה הרלבנטיים יפעלו ליישמם ביחס לנקודות היישוב. זאת, במטרה לבחון היכן וכיצד ניתן להסדיר דברים באופן פרטני ונקודתי, באופן חוקי לאחר בחינת ההיבטים הקנייניים והתכנוניים של המקום".

בהכנת הכתבה השתתפו: תמר אלמוג, מיכאל שמש, זאב קם ואמוץ שפירא