נתניהו: "חיזבאללה מבצע פשע מלחמה כפול, קורא להטיל עליו סנקציות"

ראש הממשלה מסר הצהרה לכלי תקשורת זרים לקראת הדיון של מועצת הביטחון על המנהרות בצפון. "צבא לבנון יודע ולא עושה כלום. ננקוט כל צעד שצריך", אמר נתניהו. הוא שלח מסר לפוטין: "מי שרוצה למנוע מלחמה – צריך למנוע מחיזבאללה לפעול נגדנו"
זאב קם
19 בדצמבר 2018
13:30

לקראת הדיון במועצת הביטחון של האו"ם היום (רביעי) בנושא מנהרות חיזבאללה בגבול הצפון, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ארגון הטרור "מבצע פשע מלחמה כפול – פגיעה באזרחים ישראלים והסתתרות מאחורי אזרחים לבנונים". הוא קרא למועצת הביטחון להטיל סנקציות על חיזבאללה.

"עד עכשיו גילינו ארבע מנהרות שנועדו לחטוף ולהרוג אזרחים ישראלים", אמר נתניהו בהצהרה לתקשורת הזרה. "זה אקט מלחמתי נגדנו והפרה מוחלטת של החלטת האו"ם. חיזבאללה עושה זאת בגלל תמיכה איראנית. חשוב להבין שזה פשע מלחמה כפול: פגיעה באזרחים ישראלים והסתתרות מאחורי אזרחים לבנונים. אנחנו מצפים מלבנון למחות נגד זה".

ראש הממשלה הטיל על לבנון את האחריות לפעול נגד מהלכי חיזבאללה: "אנחנו מצפים מלבנון למחות נגד זה. צבא לבנון לא ידע על המנהרות בזמן החפירות, אבל הוא יודע על זה עכשיו והוא צריך לפעול נגד זה. זה שהוא לא עושה כלום מוכיח שהם אינם רוצים לעשות כלום, לא יכולים לעשות כלום – או שניהם. הקהילה הבינלאומית צריכה לפעול. אני קורא למועצת הביטחון לגנות את חיזבאללה ולהגדיר אותו כארגון טרור ולהטיל סנקציות עליו".

נתניהו המשיך לפרט את הדרישות הישראליות מהקהילה הבינלאומית: "על מועצת הביטחון לתמוך בזכותנו להגן על עצמנו מפני איראן; לאפשר ליוניפי"ל גישה חופשית לכל מקום בלבנון, גם מקומות פרטיים; ולא לאפשר לחיזבאללה להגביל את הגישה של יוניפי"ל. על יוניפי"ל להגיש דיווח בהקדם האפשרי. אני מקווה שיינקטו הצעדים הנחוצים על ידי העולם, ובינתיים ישראל תנקוט בכל הצעדים שהיא עצמה נדרשת לעשות כדי להגן על חיי אזרחיה".

בהמשך, ראש הממשלה העביר מסר גם לרוסיה ולנשיא ולדימיר פוטין. "דרשתי ממנו לנקוט צעדים נגד חיזבאללה", אמר נתניהו. לדבריו, "כל מי שרוצה למנוע מלחמה, כפי שרוסיה אומרת שהיא רוצה, צריך לפעול למנוע מחיזבאללה לפעול נגדנו מלבנון ומסוריה".