מועצת הביטחון
צילום: AP

חי: מועצת הביטחון דנה בגילוי מנהרות חיזבאללה

הדיון נערך לבקשת ישראל שדורשת לגנות את חיזבאללה בשל הפרת הריבונות. נציג ארה"ב: "הגיע הזמן שמועצת הביטחון תדבר בקול אחד: חיזבאללה הוא איום רציני וחמור"
מערכת כאן חדשות
19 בדצמבר 2018
16:58

מועצת הביטחון של האו"ם דנה בשעה זו (רביעי) בחשיפת המנהרות שחפר חיזבאללה מלבנון לשטח ישראל, והתגלו במבצע "מגן צפוני" של צה"ל. הדיון במועצה מתקיים לבקשת ישראל שדורשת כי חברי המועצה יגנו את חיזבאללה.

צפו בשידור החי ממועצת הביטחון של האו"ם:

רודני האנטר, היועץ הפוליטי במשלחת האמריקאית באו"ם, אמר כי יוניפי"ל קובע ששתיים מתוך ארבע המנהרות מפרות את החלטה 1701. "הראיות הללו אינן ניתנות לדיון ואין ספק מי עומד מאחוריהן. הגיע הזמן שהמועצה הזו והקהילה הבין לאומית יגיבו בהתאם. הדעות השונות במועצה בנוגע לחיזבאללה פגעו ביציבות באזור. הגיע הזמן שמועצת הביטחון תדבר בקול אחד: חיזבאללה הוא איום רציני וחמור".


הנציג הזכיר את מלחמת לבנון השנייה כדוגמא לסכנה הנשקפת לאזור מחיזבאללה: "אני שואל: איזו הוכחה נוספת את צריכים? אתם זוכרים את האלימות ב-2006, אנחנו שומעים את נאומיו של נסראללה שבהם הוא מתרברב בטילים שיכולים לפגוע בכל מקום בישראל. ארצות הברית תומכת במאמציה של ישראל להגן על ריבונותה ותומכת בזכות שלה להגן על עצמה. אנחנו קוראים ליוניפי"ל לפעול כדי להבטיח שהמנהרות לא מהוות איום על היציבות האזורית". הוא ציין כי ארצו תומכת בצבא הלבנוני כמגן היחיד של לבנון. "אנחנו קוראים לאיראן וסוכניה להפסיק עם הפרובוקציות באזור, שמסכנות את הביטחון הישראלי והאזורי".

שגרירת בריטניה באו"ם, קארן פירס אמרה כי ארצה מגנה את בניית המנהרות וכי זוהי הפרה ברורה של חיזבאללה את החלטת האו"ם 1701. עם זאת הוסיפה כי בריטניה מגנה את ההפרות הישראליות של הריבונות הלבנונית באוויר, בים וביבשה.

ז'אן-פייר להקרואה, נציג כוח שמירת השלום של האו"ם אמר בדיון כי למרות שלמנהרות אין נקודת יציאה בישראל, הן מהוות הפרה חמורה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון. "זה נושא רציני, ביקשנו מממשלת לבנון לפעול בנושא, יוניפי"ל ביקשה מלבנון לעזור בחשיפה וטיפול במנהרות שחוצות את הקו הכחול. אני משבח את כוחות הביטחון הישראלים והלבנונים על נכונותם להימנע מהסלמה. הסיכוי לטעויות שיובילו להסלמה הוא גדול". הנציג לא הזכיר את ארגון חיזבאללה ולו פעם אחת בדבריו.

נתניהו: חיזבאללה מבצע פשע מלחמה כפול

לקראת הדיון אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ארגון הטרור "מבצע פשע מלחמה כפול – פגיעה באזרחים ישראלים והסתתרות מאחורי אזרחים לבנונים". הוא קרא למועצת הביטחון להטיל סנקציות על חיזבאללה.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר לקראת הדיון בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי אם יהיה עימות עם חיזבאללה ויאשימו אותנו, תמיד נוכל לחזור אחורה לדיון ולהגיד שהתרענו. צריך לזכור שכוח יוניפי"ל הוא גדול - יותר מ-11,000 חיילים שיכולים להשפיע, הבעיה שהם לא עושים את המוטל עליהם".

לדברי דנון, בדיון תחשוף ישראל מידע מודיעיני חדש, הכולל תצלומי אוויר ומפות. "נסתכל לשגרירים בעיניים ונאמר להם: 'אם תפעלו היום - אולי תמנעו את הנזק שייגרם ללבנון'. לכן אנחנו מתריעים בפניהם שהשתיקה שלהם היום תעלה ביוקר לתושבים, כי ברגע שתהיה פעילות התקפית ויבחנו את הנחישות שלנו - נכה חזק".