דונלד טראמפ
צילום: AP

הבית הלבן: "ארה"ב החלה בהסגת הכוחות מסוריה"

נשיא ארצות הברית טאמפ צייץ קודם לכן ואמר: "הבסנו את דעאש וזו הסיבה היחידה להיות בסוריה". נתניהו: "הממשל האמריקני אמר לי שבכוונת הנשיא להוציא את כוחותיהם מסוריה". כעת שוהים על אדמת סוריה 2000 חיילים של צבא ארצות הברית
סוכנויות הידיעות וגילי כהן
19 בדצמבר 2018
16:32
עודכן ב 17:49

ארצות הברית הודיע הערב (רביעי) כי החלה בהסגת כוחותיה מסוריה. בהודעה שיצאה מהבית הלבן נכתב: "התחלנו בהסגת הכוחות מסוריה. עוברים לשלב הבא של הלחימה. ארצות הברית ובעלות בריתה מוכנות להגן על אינטרסים אמריקנים ונמשיך למנוע מדאעש להתבסס ולחדור לגבולנו". גורם אמריקני ציין כי כל אנשי הצוות של מחלקת המדינה האמריקנית בסוריה יפונו מהמדינה ב-24 השעות הקרובות.

קודם לכן צייץ נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ: "הבסנו את דאעש וזו הסיבה היחידה להיות בסוריה בזמן כהונתי". בכך חיזק את הדיווחים המוקדמים בכלי תקשורת בארצות הברית שדיווחו על החלטה עקרונית להוציא את הכוחות האמריקניים מסוריה. על פי דיווחים אלו ארצות הברית החלה להודיע לבעלות בריתה באזור על ההחלטה. 

כעת נמצאים ברחבי סוריה כ-2,000 חיילים של צבא ארצות הברית בעיקר בצפון מזרח המדינה. עם זאת, הדיווחים בדבר נסיגה מנוגדים לדברים שהשמיעו לאחרונה בכירים אמריקניים לפיהם אין בכוונת הבית הלבן להסיג את הכוחות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי שוחח שלשום עם טראמפ ואתמול עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו. "הממשל האמריקני אמר לי שזוהי כוונת הנשיא להוציא את כוחותיהם מסוריה. הם הבהירו שיש להם דרכים אחרות להביא לידי ביטוי את השפעתם בזירה. זוהי כמובן החלטה אמריקנית. אנחנו נלמד את לוחות הזמנים שלה, את צורת ההפעלה שלה וכמובן את ההשלכות לגבינו. בכל מקרה אנחנו נדאג לשמור על ביטחון ישראל ולהגן על עצמנו מהזירה הזאת". 

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה בתגובה: ארצות הברית מסיגה את כוחותיה מסוריה בטענה שדאעש היה הסיבה היחידה לשהותם במדינה. ההתעלמות מההתבססות האיראנית בסוריה מסוכנת לישראל. כישלון מדיני-ביטחוני שנרשם על שמו של נתניהו".

חברת סיעתה, ח"כ מרב מיכאלי פנתה ליושב ראש ועדת החוץ והביטחון, אבי דיכטר, בדרישה לכנס את הוועדה בעקבות ההודעה האמריקנית: "האופציה היחידה לסילוק האיראנים מגבולנו הצפוני – הסתלקה. להחלטה עלולה להיות משמעות חמורה ביותר לביטחון מדינת ישראל. היא משאירה את סוריה בחסות רוסית – איראנית, ללא כח מאזן המגן על האינטרס הישראלי".

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר שהחלטת ארצות הברית יוצרת תשתית להסכם פוליטי. מקור אמריקני אמר לרויטרס כי ההחלטה על הנסיגה מסוריה סוכמה בשיחה עם טראמפ לארדואן. המיליציות הכורדיות בסוריה הנאמנות לארצות הברית הגיבו בחריפות על ההחלטה האמריקנית, והודיעו כי הן רואות בהחלטה להסיג את הכוחות האמריקניים מהמדינה כבגידה. כך מדווח ארגון האופוזיציה הסורי "המרכז הסורי לזכויות אדם". על פי הדיווח, בכירים בכוחות סוריה הדמוקרטית הוכו בהלם מההחלטה להסיג את הכוחות האמריקניים מצפון סוריה וכינו אותה "דקירה בגב" של האמריקנים בכוחות הכורדים.