בנימין נתניהו
צילום: אי-פי

פרסום ראשון: הפרקליטות ממליצה על כתב אישום נגד נתניהו בשלושה התיקים

חוות דעת של הפרקליטות ליועץ המשפטי לממשלה ממליצה להאשים את רה"מ בגין שוחד בתיקי בזק ומוזס ובהפרת אמונים בתיק המתנות. מטעם נתניהו נמסר: ההדלפות והלחצים התקשורתיים נועדו גם הפעם להפעיל לחץ פסול כדי שיוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בכל מחיר
תמר אלמוג
19 בדצמבר 2018
20:52

תיקי ראש הממשלה: חוות הדעת של הפרקליטות קובעת כי מבחינה משפטית וראייתית ניתן להעמיד לדין את ראש הממשלה בשלושה תיקים בגין עבירות שוחד והפרת אמונים. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.


בתיק 4000, תיק בזק-וואלה, חוות הדעת של הצוות הממונה קובעת כי קמו לכאורה יסודות עבירת השוחד, וכך גם בתיק 2000, תיק השיחות עם המוציא לאור של ידיעות אחרונות, נוסי מוזס. תיק זה מצביעה הפרקליטות, כפי שנחשף בכאן חדשות, כי מבחינת משפטית עלול להיות קושי עם סעיפי אישום שאינם שוחד.

בתיק 1000, תיק טובות ההנאה, הפרקליטות נוטה לאפשרות להאשים את ראש הממשלה בעבירות של מרמה והפרת אמונים. חוות הדעת של הפרקליטות מדברת על דפוס פעולה לכאורה, המשותף לשלושת התיקים, בטיב הקשר עם בעלי הון, ועל דמיון בין תיק 2000 לתיק 4000 במובן זה. פרקליט המדינה, שי ניצן, מאמץ למעשה את חוות הדעת עם העברתן ליועץ מנדלבליט. המלצתו הסופית הרשמית תמסר לאחר הדיונים אצל היועץ.

 


היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר בשיחות פנימיות כי עד ינואר יגיע למסקנה אם יש ראיות להגשת כתב אישום נגד נתניהו, וכבר כעת הוא במצב מתקדם מאוד בדרך להחלטה. חוות הדעת של הפרקליטות הוכגשו לשי ניצן כבר לפני כמה שבועות. בימים האחרונים עומל נצן על קריאת החומרים ובתוך כחודשיים תתקבל ההכרעה בחקירה.

מטעם ראש הממשלה נמסר: ההדלפות והלחצים התקשורתיים נועדו גם הפעם להפעיל לחץ פסול כדי שיוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בכל מחיר. אנו בטוחים שבחינת הראיות תוך התעלמות מרעשי הרקע תוכיח שלא היה כלום.

פרקליטיהם של שאול ואיריס אלוביץ', עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, מסרו: "ההדלפות המתוזמרות בדבר המלצות הפרקליטות, שנכתבו עוד לפני סיום החקירה על ידי הפרקליטות שעבדה כתף אל כתף עם המשטרה, הן הוכחה מצמררת להיעדר הגבול ברמיסת זכויות החשודים. במקרה זה ההדלפה חמורה שבעתיים נוכח מקורה בקודש הקודשים של אלה שאמורים לבקר את עבודת המשטרה, להחליט בדבר קיומה של תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות ובמידת הצורך לשמוע את טענותינו בשימוע ״בלב פתוח ובנפש חפצה״.

כל אזרח צריך להיבהל מרמיסה כה גסה של זכויות חשוד בהליך פלילי שנעשית כדבר של מה בכך כאילו כבר התרגלנו לפשיטת הרגל הערכית של מערכות אכיפת החוק. מדאיג שאפילו חומותיה של הפרקליטות לא עומדות בלחציהם של בעלי עניין שכל חפצם הוא עריפת ראשים בכיכר העיר".

מוקדם יותר היום אמר פרקליט המדינה בכנס של העיתון "גלובס" כי הפרקליטות סיימה את הטיפול בתיקי נתניהו והעבירה את הממצאים להכרעת היועץ המשפטי לממשלה. במהלך דבריו בכנס אמר ניצן: "אני מבקש לעדכן את הציבור בהתקדמות משמעותית בתיקי ראש הממשלה. לפני מספר שבועות פורסמה המלצת המשטרה בתיק 4000 והתיק הועבר לעיון הפרקליטות. ובסמוך לכך סיימה המשטרה את ההשלמות בתיק 1000 ו-2000.

"בשבועות האחרונים הועברו טיוטות חוות דעת בשלושת תיקים אלה. חוות הדעת משתרעות על פני כ-800 עמודים. עם השלמות חוות דעת הפרקליטות יחלו בימים הקרובים הדיונים אצל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לצורך קבלת הכרעתו. עשינו ונוסיף לעשות כל מאמץ לסיים את הטיפול בנושא בהקדם ככל שניתן".