השר לבטחון פנים ארדן וקצינים בכירים

אלשיך בהופעה ראשונה מאז סיום תפקידו: "לשקול ועדה ציבורית למינוי מפכ"ל"

המפכ"ל היוצא התייחס לסערות האחרונות בנוגע למינוי מחליפו, שטרם נבחר, וטען כי צריך "למנוע מצב שבו המשטרה אינה עצמאית"
רועי ינובסקי
20 בדצמבר 2018
16:51

מפכ,ל המשטרה היוצא רוני אלשיך בהופעה ראשונה מאז סיום תפקידו: בוועידת גלובס לעסקים טען היום (חמישי) אלשיך כי "יש לשקול הקמת ועדה ציבורית שתמנה את המפכ"ל", כדי למנוע מצב שבו המשטרה לא תהיה עצמאית.

"צריך לשאול את השאלה איך ממנים מפכ"ל במדינת ישראל", אמר אלשיך, על רקע הסערות שליוו את מינוי מחליפו, שטרם נבחר. "בניגוד לתפקידים כמו ראש מוסד ושב"כ, שכפופים לדרג הפוליטי וצריכים להיות ממונים על ידו - המפכ"ל לא כפוף לדרג הפוליטי. בכל מה שקשור לנושא אכיפת החוק הוא כפוף להנחיות היועץ המשפטי לממשלה".


"צריך לחשוב על הפורמט הנכון כדי שהמשטרה תהיה א-פוליטית והמפכ"ל יהיה עצמאי", המשיך אלשיך. "צריך פורמט כמו ועדה ציבורית - לא רק של פוליטיקאים. זה לא פחות חשוב מוועדה למינוי שופטים. אני מתפלל שיהיה מפכ"ל משטרה מהר ככל שניתן ואפשר יהיה לצאת מהמצב הזמני הזה".

אלשיך הקדיש חלק אחר מדבריו לרשת האינטרנט ואמר: "אנחנו מזהים אלימות רשתית. על הנושאים הכי ניטרליים הטוקבקבים איומים ונוראיים. אני לא מדבר על נושאים פוליטיים אלא בנושאים הכי ניטרליים. ההסבר פשוט: כשאני יושב עם אדם על קפה אנחנו יכולים להיות חלוקים. האלימות הזאת מחלחלת ואינה נשארת ברשת. היא מחלחלת לשיח הציבורי. היא הופכת עולם שכולו מאה אחוז תודעה וזה משפיע על התרבות הפוליטית ושל השיח".