חפש
Languages
רה"מ בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

גורמים במערכת אכיפת החוק: "תיק 2000 - שוחד קלאסי"

תיק בזק כונה "תיק ברזל", אך נאמר כי פרשת נתניהו-מוזס חמורה יותר ומוצקה יותר מבחינת ראיות. תיק 2000 מכונה בקרב גורמי אכיפת החוק, "תיק הפלדה"
מרדכי גילת ותמר אלמוג
21 בדצמבר 2018
22:39

גורמים במערכת אכיפת החוק התייחסו לתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמרו כי תיק 4000, תיק בזק-וואלה, הוא "תיק ברזל", אך תיק 2000, המכונה פרשת נתניהו-מוזס, הוא החמור ביותר והמוצק ביותר מבחינת ראיות. כך דיווח הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת ב"חדשות השבוע" בכאן 11.


תיק 2000 מכונה בקרב גורמי אכיפת החוק, "תיק הפלדה" ועמדתה של פרקליטת מיסוי וכלכלה בתל אביב, ליאת בן ארי, בתיק היא חד משמעית: מדובר בתיק שוחד קלאסי. גילת ציין גם כי למרות שלא אושר לנתניהו הסדר למימון הייעוץ המשפטי, נכון להיום הוא עדיין לא שילם לכמה מפרקליטיו.

בתחילת השבוע הבא יחלו הדיונים המרתוניים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בנושא, כאשר ביומנו פונו בין יומיים לשלושה לצורך כך בשבועות הקרובים. המטרה, כפי שפורסם בכאן חדשות, היא הכרעה סופית אם להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע עוד לפני פסח.


בדיונים ישתתפו מנדלבליט וצוותו וכן פרקליט המדינה שי ניצן והצוות שמלווה את התיקים מההתחלה והגיש השבוע את חוות הדעת. לפי חוות הדעת, ניתן להעמיד לדין את ראש הממשלה בשלוש הפרשות – 1000, 2000 ו-4000.

מטעם ראש הממשלה נמסר: "עוד לא יבש הדיו על המכתב ששלחו פרקליטיו של ראש הממשלה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה על ריבוי ההדלפות הפסולות, שמטרתן להפעיל לחץ על היועץ ולשלול ממנו שיקול דעת עצמאי, וכבר אנו עדים לגל נוסף של הדלפות חדשות הערב במטרה לייצר 'משחק מכור' נגד ראש הממשלה נתניהו". ביחס לעניין מימון הייעוץ המשפטי, נמסר מטעם ראש הממשלה כי "נתניהו עומד בכל הסיכומים לתשלום שכר טרחה לפרקליטיו".

ביום רביעי פורסם ב"חדשות הערב" כי חוות הדעת של הפרקליטות קובעת כי מבחינה משפטית וראייתית ניתן להעמיד לדין את ראש הממשלה בשלושה תיקים בגין עבירות שוחד והפרת אמונים. בתיק 4000, חוות הדעת של הצוות הממונה קובעת כי קמו לכאורה יסודות עבירת השוחד, וכך גם בתיק 2000, תיק השיחות עם המוציא לאור של ידיעות אחרונות, נוסי מוזס. תיק זה מצביעה הפרקליטות, כפי שנחשף בכאן חדשות, כי מבחינת משפטית עלול להיות קושי עם סעיפי אישום שאינם שוחד.

בתיק 1000, תיק טובות ההנאה, הפרקליטות נוטה לאפשרות להאשים את ראש הממשלה בעבירות של מרמה והפרת אמונים. חוות הדעת של הפרקליטות מדברת על דפוס פעולה לכאורה, המשותף לשלושת התיקים, בטיב הקשר עם בעלי הון, ועל דמיון בין תיק 2000 לתיק 4000 במובן זה. פרקליט המדינה, שי ניצן, מאמץ למעשה את חוות הדעת עם העברתן ליועץ מנדלבליט. המלצתו הסופית הרשמית תמסר לאחר הדיונים אצל היועץ.