כחלון, נתניהו ובנט

ראשי הקואליציה הודיעו: נפזר את הכנסת, הולכים לבחירות באפריל

בהודעה שפורסמה בסיום הישיבה במשרד רה"מ, נכתב כי "מתוך אחריות תקציבית ולאומית - הוחלט פה אחד לפזר את הכנסת וללכת לבחירות". ראשי המפלגות התחייבו כי השותפות בכנסת ובממשלה תימשך. התאריך המסתמן - 9 באפריל. רה"מ בהצהרה לתקשורת בפתח ישיבת סיעת הליכוד: "נשלים ארבע שנים מלאות של כהונה עם הישגים אדירים"
כתבי כאן חדשות
24 בדצמבר 2018
14:22

ראשי מפלגות הקואליציה הודיעו היום (שני) בתום ישיבה שקיימו כי הוחלט "מתוך אחריות תקציבית ולאומית" לפזר את הכנסת וללכת לבחירות. "השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות", נכתב בהודעה. התאריך המסתמן - 9 באפריל, אך בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אומרים כי ייתכן שייערכו דווקא ב-2 באפריל.

הצטרפו לשידור החי:

ראש הממשלה נתניהו אמר בהצהרה לתקשורת בפתח ישיבת סיעת הליכוד: "הסכמנו פה אחד ללכת לבחירות בתחילת אפריל. נשלים ארבע שנים מלאות של כהונה עם הישגים אדירים. הקואליציה הנוכחית היא הגרעין לקואליציה הבאה".

במענה לשאלות עיתונאים, אמר נתניהו: "לפני חודש וחצי, כשעמדה שאלת פיזור הכנסת, אמרתי שאנחנו בתקופה רגישה. לא יכולתי לומר שאנחנו לפני מבצע למיגור מנהרות חיזבאללה. המבצע הזה ברובו מאחורינו וטוב שהשלמנו את זה. עכשיו צריך ללכת לבחירות כדי לחדש את המנדט לממשלה שלנו".

נתניהו נשאל על עמדת יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בנושא הגיוס: "לפיד מגלה תכונות של הודיני כדי לצאת מהאמירה שלו שיתמוך בחוק, אם לא יהיו בו שינויים, ועכשיו הוא לא מוכן לתמוך. תן לו, להודיני, שיסביר את זה. חברינו החרדים לא תומכים בחוק הגיוס. בלעדיהם צריך להוסיף שתי מפלגות. הערבים הודיעו שלא יצביעו על החוק. לפיד אמר שלא יתמוך. ולכן אין לנו רוב לחוק הזה".


יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין זימן ללשכתו להתייעצות את ראשי מפלגות הקואליציה בעקבות ההודעה על פיזור הכנסת. מאוחר יותר יזמן אדלשטיין גם את ראשי מפלגות האופוזיציה, כדי לסכם על תאריך פיזור הכנסת וקיום הבחירות במועד המוקדם ככל האפשר.

שעות ספורות לפני הישיבה, הודיע לפיד כי מפלגתו תתנגד לחוק הגיוס. לפי הערכות, גם מפלגת ישראל ביתנו צפויה להתנגד לחוק. בליכוד תקפו וטענו כי ליברמן ולפיד עושים "פוליטיקה קטנה על חשבון הצבא והחברה". בעבר הצהיר לפיד כי יתמוך בחוק במידה ולא ייערכו בו שינויים. הודעתו מגיעה לאחר הודעת סיעת ישראל ביתנו בכנסת, שרמזה בהודעתה שהיא עשויה להסיר את תמיכתה בחוק.

בישראל ביתנו הבהירו כי "מטרת ההודעה היא למנוע כל אפשרות שלאחר הבחירות הליכוד יחד עם החרדים ינסו לשנות את החוק. ישראל ביתנו תתמוך בכל מקרה בחוק הגיוס במידה ויובא בנוסח המקורי כפי שהובא על ידי ח״כ אביגדור ליברמן".

גורמים בסביבתו של נתניהו ובכירים בקואליציה אמרו הבוקר כי ישיבת ראשי המפלגות תכריע את המשך קיום הקואליציה. גורם פוליטי בכיר המקורב לנתניהו אמר כי מטרת הפגישה היא לדעת לאן הולכים בנושא חוק הגיוס.

אתמול הביעו חברי הכנסת החרדים זעם על כך שאיש בליכוד לא עדכן אותם בחידוש הדיונים השבוע בוועדה בכנסת שמכינה את חוק גיוס החרדים. לדבריהם, הם למדו על כך מהתקשורת. בעקבות כך החרדים העבירו מסרים כועסים בכיוון הליכוד וראש הממשלה.

לפני כחודש, עם התפטרותו של אביגדור ליברמן ממשרד הביטחון וכניסתו של נתניהו לתפקיד, אמר ראש הממשלה: "מניסיוני אני אומר לכם שאנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר, ובתקופה כזאת לא מפילים ממשלה. בתקופה כזאת לא הולכים לבחירות, זה חוסר אחריות. יש לנו עוד שנה שלמה עד הבחירות, אנחנו בעיצומה של המערכה, ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה".

אז, עוד ניסו בליכוד לעשות הכול כדי להימנע מבחירות, כשברקע האולטימטום שהציב נפתלי בנט שדרש את תיק הביטחון. אחרי שראש הממשלה התבצר בעמדתו והתעקש לשמור אצלו את תיק הביטחון, נראה היה שבחירות 2019 קרובות מתמיד.

עם זאת, יממה לאחר הצהרת נתניהו, בנט ושרת המשפטים איילת שקד הודיעו כי למרות שהצהירו כי לא יישארו בממשלה אם בנט לא יקבל לידיו את תיק הביטחון - אין בכוונתם לעזוב את הממשלה. עוד אמרו השניים כי הם מסירים את כל דרישותיהם, ומתייצבים לסייע לראש הממשלה.


"בנאומו הבטיח ראש הממשלה לשנות נתיב ולהוביל למהפך בביטחון", המשיך בנט. "אם רה"מ רציני בכוונותיו, אני אומר – אנחנו מסירים את כל דרישותינו ונתייצב לסייע לו. אני מניח שנשלם מחיר פוליטי, אבל עדיף שרה"מ ינצח אותי בקרב פוליטי מאשר שהנייה ינצח את ישראל".