התקיפה בסוריה, הלילה

התקיפה בסוריה: הנרחבת ביותר מאז הפלת המטוס הרוסי

מדובר באחת התקיפות הנרחבות ביותר נגד מטרות איראניות בסוריה בשנים האחרונות. המתקפה כוונה נגד משלוח של אמצעי לחימה של איראן. לפי חלק מהדיווחים, מערך ההגנה הסורי יירט 14 מתוך 16 טילים של ישראל, אך כעת מתברר ששלוש מטרות איראניות הושמדו בפעולה
רועי שרון וגילי כהן
26 בדצמבר 2018
18:55
עודכן ב 22:47

התקיפה המיוחסת לישראל אמש בסוריה הייתה התקיפה הנרחבת ביותר של מטרות איראניות בסוריה מאז הפלת המטוס הרוסי לפני כשלושה חודשים. כך לפי מקורות זרים. מדובר באחת התקיפות נרחבות ביותר בשנים האחרונות. כך דווח היום (רביעי) בחדשות הערב.


בשלושת החודשים האחרונים פחות התקיפות נגד המטרות האיראניות אך כל תקיפה כוללת מספר גבוה יותר של יעדים. התקיפה אתמול כוונה נגד משלוח של אמצעי לחימה של איראן, ולא הייתה בניסיון התנקשות בבכירי חיזבאללה כפי שדווח בכלי תקשורת.  

לפי הדיווחים יש מי שיראה במועד התקיפה, לאחר הודעת וושינגטון על עזיבת סוריה, מסר מהדהד לאזור, ולפיו ישראל שומרת על הקווים האדומים שלה, וממשיכה לפעול נגד הפעילות האיראנית. מסר אחר הוא התעקשות על מניעת כל פעילות צבאית איראנית בטווח של 80 קילומטרים מהגבול. היעד לתקיפה אתמול היה במרחק של כ-40 קילומטרים מהגבול.


מפרטים חדשים שעלו היום מתברר כי בניגוד לחלק מהדיווחים אודות התקיפה המיוחסת לישראל מתברר כעת כי שלוש מטרות איראניות הושמדו בפעולה. לפי חלק מהדיווחים, נורו 14 טילים של ישראל שמערך ההגנה הסורי הצליח ליירט. יותר מ-30 טילי נ.מ סוריים שוגרו לעבר מטוסי חיל האוויר, ומדובר במספר גבוה באופן יחסי. לא מדובר בטילי S300, אלא טילים מסוג אחר, וטיל נ.מ אחד סיכן ככל הנראה את ישראל.


בתוך כך, משרד החוץ הלבנוני גינה היום את התקיפות האוויריות המיוחסות לישראל בסוריה והדגיש כי "זכותה הלגיטימית של סוריה להגן על אדמתה וריבונותה". כמו כן קרא משרד החוץ הלבנוני לקהילה הבינלאומית ולמועצת הביטחון לגנות את התקיפות ואת השימוש של ישראל במרחב האווירי הלבנוני כדי לבצע תקיפות נגד מדינה שנחשבת ל"אחות". בהודעה צוין כי מדובר בהפרה ברורה של החלטה 1701. שר החוץ הלבנוני, ג'בראן באסיל, נתן הנחיות לנציגה הקבועה של לבנון באו"ם להגיש תלונה למועצת הביטחון נגד ה"הפרות הישראליות המסוכנות שמאיימות על היציבות באזור".