רה"מ בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דיווח: נתניהו הודיע שגם אם יוגש כתב אישום - לא יפרוש

העיתון "ישראל היום" פרסם כי רה"מ אמר למקורביו שאינו מאמין שהיועמ"ש יודיע על כתב אישום במהלך הבחירות. על פי הפרסום, נתניהו ינצל את "חוק יסוד: הממשלה" ולא יתפטר, אלא אם יורשע סופית בעליון
מערכת כאן חדשות
27 בדצמבר 2018
09:26

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר כי גם אם יוגש נגדו כתב אישום חלוט וסופי, לא יפרוש וימשיך לכהן כראש ממשלה אם ייבחר. בעיתון "ישראל היום" פורסם הבוקר (חמישי) כי נתניהו לא מאמין שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יודיע על כתב אישום במהלך מערכת הבחירות. על פי הפרסום, את הדברים אמר ראש הממשלה למקורביו.

על פי "חוק יסוד: הממשלה", ראש הממשלה חייב להתפטר רק אם הורשע ובניגוד לשר, שחייב להתפטר אחרי הרשעה בערכאה הראשונה, ראש ממשלה חייב לעזוב את תפקידו רק אחרי הרשעה סופית בבית המשפט העליון. בניגוד לשר, כשראש ממשלה מתפטר, כל הממשלה עוזבת איתו.

למרות שבית המשפט העליון קבע כי הנורמה הציבורית מחייבת התפטרות של שר בשלב הגשת כתב אישום, אך שר יכול לחזור לתפקידו אם יזוכה בניגוד לראש ממשלה. מקורביו של נתניהו ציינו כי הקואליציה הבאה תתבסס על מי שיאפשר לו לכהן עם כתב אישום. לדבריהם, עם הסיעות החרדיות ועם הבית היהודי לא תהיה בעיה וגם עם אביגדור ליברמן – אם יסתדר איתו על דברים אחרים. 

לפני כשבוע וחצי פורסם בחדשות השבוע כי בחוות הדעת של הפרקליטות נקבע שמבחינה משפטית וראייתית ניתן להעמיד לדין את ראש הממשלה בשלושה תיקים בגין עבירות שוחד והפרת אמונים. בתיק 4000, תיק בזק-וואלה, חוות הדעת של הצוות הממונה קבעה כי קמו לכאורה יסודות עבירת השוחד, וכך גם בתיק 2000, תיק השיחות עם המוציא לאור של ידיעות אחרונות, ארנון מוזס. כפי שנחשף בכאן חדשות, בתיק זה, עלול להיות קושי עם סעיפי אישום שאינם שוחד מבחינה משפטית.

בתיק 1000, תיק טובות ההנאה, הפרקליטות נוטה לאפשרות להאשים את ראש הממשלה בעבירות של מרמה והפרת אמונים. חוות הדעת של הפרקליטות מדברת על דפוס פעולה לכאורה, המשותף לשלושת התיקים, בטיב הקשר עם בעלי הון, ועל דמיון בין תיק 2000 לתיק 4000 במובן זה. פרקליט המדינה, שי ניצן, מאמץ למעשה את חוות הדעת עם העברתן ליועץ מנדלבליט. המלצתו הסופית הרשמית תמסר לאחר הדיונים אצל היועץ.