בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו בתשובה לשאלת כאן חדשות: רבים בתקשורת רצו שאתפטר, לא ייצא מזה כלום

ראש הממשלה התייחס במסיבת עיתונאים לשאלת החקירות נגדו ואמר כי אין לו סיבה להתפטר: "בדמוקרטיה מדיחים שלטון בקלפי". בנוגע לתיק בזק הוסיף כי "לא נתתי שום הטבות מיוחדות". על מפלגת הימין החדש: יכולה לרסק את הימין לרסיסים
עמיחי שטיין
31 בדצמבר 2018
19:31
עודכן ב 20:15

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (שני) במסיבת עיתונאים בברזיל כי הוא לא מתכוון להתפטר אם יוגש נגדו כתב אישום. במענה לשאלת כאן חדשות אמר נתניהו כי "רבים בתקשורת רצו שאני אתפטר עוד לפני שנבחרתי ב-1996. אני לא אתפטר משלוש סיבות: הראשונה, לא ייצא מזה כלום. השנייה, ראש ממשלה לא צריך להתפטר אם יש שימוע וצריך לשמוע את הצד שלי. בדמוקרטיה מדיחים שלטון בקלפי". 

"מאז שנבחרתי הסבירו לי שזו הקדנציה האחרונה שלי. לא הפוליטיקאים קובעים ולא הפרשנים - אזרחי ישראל קובעים והם חושבים אחרת", המשיך נתניהו. "מדינת ישראל בתוך מערבולות בינלאומיות כבירות ואנחנו ננווט בתוכן את המדינה ונהפוך אותה לכוח בינלאומי". 


הוא התייחס לשאלה בנוגע לדבריו נגד אולמרט, לפיהם על אולמרט להתפטר בעקבות החשדות נגדו. נתניהו אמר שהדברים נאמרו ביחס לתכנית מדינית או לצעדים מדיניים שאולמרט התכוון לעשות ערב הבחירות: "לא אמרתי שהוא פסול וצריך להתפטר - אמרתי שהוא לא צריך להביא תוכנית מדינית ערב הבחירות". 

בנוגע לשימוע נגדו אם יוחלט להגיש נגדו כתב אישום אמר נתניהו כי "אני חושב שהדבר ההגיוני וההגון הוא לא להתחיל תהליך של שימוע לפני הבחירות, אם אתה לא יכול להשלים אותו עד הבחירות. מה קורה אם מדיחים ראש ממשלה על סמך שימוע ואז מסתבר שסוגרים את התיק? זו התערבות בוטה בדמוקרטיה". 

ראש הממשלה התייחס לחשדות נגדו בתיק בזק, והבהיר: "לא נתתי שום הטבות מיוחדות. אישרתי החלטה של שלושה רגולטורים, ונתתי אישור על סמך החלטה מקצוענית. אלוביץ' לא קיבל הטבות - הוא שילם מיליונים - זה שבר את המונופול של בזק בשוק התקשורת הקווית". 


נתניהו תקף את המפלגה החדשה של נפתלי בנט ואיילת שקד, ואמר כי "יש סכנה בימין החדש - היא תרסק את הימין לרסיסים ותעביר קולות לשמאל, כי היא הייתה בברית אחים עם לפיד. מי שרוצה ממשלה ימנית צריך להצביע לליכוד בראשותי. אני ער לכך שהמפלגה החדשה מסכנת הרבה מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה, ואני אעשה כל שביכולתי למנוע את זה".

"הגרעין של מפלגות הימין - אני אקח כל מי שמאמין במדיניות הזו, אלא אם תהיה ברית אחים כמו שקרה עם לפיד - אני מקווה שלא", המשיך נתניהו. "באו אלי בטענות ושאלו למה אתה אומר שבני גנץ בשמאל. מניסיוני מי שאומר שהוא לא יודע אם הוא ימין או שמאל - הוא שמאל. זה לא סוד. אני אומר תהיה גלוי לגבי המדיניות ולגבי הכיוון שלך".


בנוגע לתכנית השלום של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ אמר נתניהו כי "זה כבר לא מה אני רוצה, אלא מה הפלסטינים מוכנים לעשות. זה שיקול שלהם, לאפשר דיון בנושא הזה, אחרי בחירות ולא לפני בחירות כשיש לזה אופי שונה".

במפלגת הימין החדש הגיבו לדברי נתניהו ומסרו כי "לא ניגרר למתקפות של ראש הממשלה נגדנו. אנחנו מחזירים את המנדטים שעזבו את הליכוד מללכת לגוש השמאל של גנץ, לפיד ואורלי לוי, ומציעים לראש הממשלה להצטרף אלינו במשימה זו". 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד הגיב לאמירת ראש הממשלה לפיה לא יתפטר אם יוגש נגדו כתב אישום: "אמירת נתניהו הערב שהוא יוכל לכהן תחת כתב אישום היא פשיטת רגל ערכית והוכחה לכך שהוא איבד את הבלמים והדבר היחיד שמעסיק אותו היא להינצל מתיקיו הפליליים ולא טובת המדינה".