האוניברסיטה העברית בהר הצופים בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השיחה הטעונה בין המרצה לסטודנטית שהגיעה במדי צה"ל

עדויות: סטודנטית הגיעה לבושה במדי צה"ל וספגה ביקורת; לאחר השיעור שוחחה עם המרצה שאמרה לה: את לא יכולה להיות כאן במדים ולבקש שיתייחסו אליך כאזרחית | האזינו
יערה שפירא
01 בינואר 2019
20:04

קצינה בצה"ל שלומדת בקורס "תיאוריות ביקורתיות של תרבות", ספגה לדבריה הצקות מסטודנטית ערביה שהאשימה אותה במעורבות ב"פשעי הצבא" בגלל המדים שהיא לובשת. עימות התפתח בין השתיים אגב השיעור ולאחריו הגיעה הקצינה לשוחח על כך עם המרצה, ד"ר קרולה הלפריך.

המרצה ענתה לה: "את לא יכולה להיות נאיבית ולהיות כאן במדים ולבקש שיתייחסו אלייך כאזרחית כשאת מבקשת להיות במדים. את חיילת בצבא של ישראל ויתייחסו אלייך בהתאם". על זאת השיבה הסטודנטית: "אני לא נכנסת לפוליטיקה ולא מתעסקת בזה, אני משרתת כדי להגן על מדינת ישראל". 

בהמשך הסטודנטית הוסיפה ושאלה: "זו בעיה שאני יושבת במדים בכיתה של אזרחים? זה מפריע?" ונענתה בידי המרצה: "זה אנשים שחוקרים למשל את המיליטריזציה של חיי יום יום בארץ, זה חשוב להם כפי שחשוב לך. ישנם אנשים שהחברה האזרחית חשובה להם כמו שהצבא חשוב לך ואת חייבת לקבל בסובלנות את סדר העדיפות שלהם כפי שהם מקבלים ומתעמתים עם סדר העדיפות שלך".




מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "האוניברסיטה העברית מכבדת את כל הסטודנטים והסטודנטיות שלה כולל את אלה שבאים ללמוד בזמן שירותם הצבאי בין אם הם חיילי סדיר, קבע או מילואימניקים. באוניברסיטה לומדים חיילים רבים חלקם במסגרת שיתופי פעולה ייחודיים עם רשויות הביטחון השונות כולל צה"ל. הסטודנטים הללו גם מקבלים תמיכה אקדמית נוספת במידת הצורך. הנהלת האוניברסיטה העברית מגנה התנהגות בלתי מכבדת בין סטודנטים לסטודנטים ובין אנשי סגל לסטודנטים. האוניברסיטה והמרצה מתנצלות בפני הסטודנטית שחשה פגועה, ונמשיך לפעול למען חיזוק תחושת הבטחון האישי של כל סטודנט וסטודנט".

מתנועת "אם תרצו" נמסר: "האלימות שהופנתה כלפי סטודנטית אך ורק מפני שלבשה את מדי צה"ל היא שפל חדש באקדמיה הישראלית. האירוע מצטרף לשורה של אירועים הממחישים את הניתוק של  המוסד הירושלמי לרוח הציונית, ביניהם: אי שירת ההמנון בטקסי סיום, עתירה למען פעילת חרם והכוונה ללמד בשפה האנגלית. הקוד האתי באקדמיה ללא פיקוח, אכיפה וסנקציות יישאר כאות מתה ולא יוביל לשינוי המיוחל.  אנו קוראים לשר החינוך בנט להתערב במידי בנעשה במוסד ולפעול לפיטורי המרצה האלימה. אסור שאלימות כלפי לובש מדים תעבור בשתיקה".

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת חבר הכנסת יעקב מרגי (ש"ס) הגיב וקבע: "למה כשרב במכינה מביע דעה מקוממת כל אבירי חופש הביטוי מזדעקים, אבל כשמרצה פוגעת בקודשי הקודשים ובלב הפועם של החברה בישראל,  בחיילי צהל, אז קולם נדם? הצביעות בשמאל הישראלי בכלל ובאקדמיה בפרט תזרז מהלכים של צמצום חופש הביטוי. די לצביעות".

הערת מערכת "כאן חדשות" בדיגיטל: בפרסום המקורי של הידיעה, הכותרות לא שיקפו נכוחה את האירוע ולכן נערכו מחדש.