השר גלעד ארדן

ארדן על הפגישה עם האלוף רוני נומה: "אחליט בנוגע למפכ"ל עד סוף השבוע"

השר לביטחון הפנים הגיב לפרסום כאן חדשות על פגישתו עם הקצין הבכיר כחלק מהמגעים למינוי מפכ"ל חדש: "לא מתייחס לפגישות שאני מקיים"
רועי ינובסקי
02 בינואר 2019
12:12
עודכן ב 12:36

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס היום (רביעי) למינוי מפכ"ל חדש למשטרה ואמר כי יקבל החלטה בנושא בתוך שבוע. השר התייחס לפרסום אמש בחדשות הערב על הפגישה אתמול עם האלוף רוני נומה בנוגע לתפקיד - "לא מתייחס לפגישות שאני מקיים". 


ארדן הסביר כי נושא המינוי מורכב כעת  בשל תקופת הבחירות והאיסור למנות בכירים בתקופה זו. השר ציין כי מבחינת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אין מניעה להמשיך בתהליך המינוי. "מביע תקווה שניתן יהיה להשלים את התהליך", אמר ארדן.

השר הציג היום גם את מסקנות הוועדה הציבורית לצמצום תנאי כליאת המחבלים ושינוי תנאי הכליאה. "אנחנו מבינים שגם הפעילות של ישראל בתוך בתי הכלא חייבת להיות פקטור ביצירת הרתעה", אמר השר.

ארדן הדגיש כי "חייבים להמשיך את הלחימה בטרור גם בתוך בתי הכלא". מסקנות הוועדה, שאומצו על ידי השר, קראו לסיים את ההפרדה בין חמאס לפתח. "את האוטונומיה הזאת נפרק", אמר ארדן וציין כי מטרת המהלך הוא להקשות על חמאס לפעול בתוך הכלא.


עוד ציין השר כי יפורק תפקיד "דובר האגף", שהחל כמקשר ומתרגם בין סוהרים לאסירים, אך הפך למעמד שהתפתח ועל פי הוועדה, הוא מחזק אוטונומיה של מחבלים בכלא. במקומו, ייבחר נציג אסירים מתחלף. עוד ממסקנות הוועדה – איסור הפקדת כספים לאסירים מהרשות הפלסטינית, איסור בישול באגפי המחבלים והגבלה של שעות השימוש במקלחות על מנת לצמצם את בזבוז המים.

השר ארדן ציין כי מדינת ישראל לא הגדירה רשמית את האבחנה בין אסירים ביטחוניים ופליליים. לפני הצגת המסקנות, הודיע ארדן כי הופסקו ביקורי מחבלי החמאס מעזה ובוטלו ביקורי המחבלים על ידי חברי הכנסת. כמו כן ציין כי הוקפאה הצפייה במשדרי טלוויזיה אטרקטיביים.

ארדן הודיע כי הוא מאמץ את מסקנות הוועדה במלואן: "כשאני מכריז על ועדה - מסקנותיה מיושמות, תשאלו את עובדי רשות השידור". "התנאים של המחבלים הכלואים הם בעלי חשיבות רבה כאשר אנחנו מבינים את ההשפעה של ההסתה, של ההשראה, של ההאדרה. המעמד של המחבל עלול להשפיע על מחבלים פוטנציאליים אחרים. פעלתי כדי לצמצם את תנאי הכליאה של המחבלים"