חפש
Languages
מחאת הסטודנטים

בעקבות חשיפת כאן חדשות: דרישה לפטר את המרצה שנזפה בסטודנטית במדים

פורום נכי צה"ל שיגר מכתב לנשיא האוניברסיטה העברית: "בזים להתנהגות של המרצה". במקביל סטודנטים קיימו הפגנה נגד המרצה. גם ח"כ אורן חזן הצטרף למחאה. האוניברסיטה במכתב הבהרה: "גאים שיש בין הסטודנטים חיילים משרתים, התנצלנו פומבית בפני הסטודנטית"
יערה שפירא
02 בינואר 2019
12:56
עודכן ב 14:23

סטודנטים מהאוניברסיטה העברית פתחו היום (רביעי) במחאה נגד המרצה שנזפה בסטודנטית על שהגיעה עם מדי צה"ל לשיעור שלה. הסיפור נחשף לראשונה בכאן חדשות. פרופסור דוד אנוך הגיע להתעמת עם המפגינים וצילם אותם. מאחר שחלקם הופיעו עם מדים, ציין כי "התחזות לחייל זו עבירה פלילית". במקביל פורום נכי צה"ל שיגר מכתב לנשיא האוניברסיטה פרופ' אשר כהן בדרישה לזמן את המרצה לשימוע לפני פיטורין. נציגי הפורום כתבו בין היתר כי: "מהמרצה אין לנו צפיות וגם לא בקשות, אנו בזים לה ולהתנהגות שלה, אנו רואים את המקרה בחומרה רבה, ומצפים ממך, כנשיא האוניברסיטה לפעול על מנת לנקוט צעדים משמעתיים כנגד המרצה לרבות פיטורים".


חבר הכנסת אורן חזן משתתף במחאה, ואף העלה תיעוד לדף הפייסבוק שלו. גם יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן התייחס לכתבה ופרסם בדף הפייסבוק שלו פוסט תמיכה, בו הוא מצדיע לחיילי צה"ל.

בעקבות הפרסום, שלחה האוניברסיטה העברית מכתב הבהרה לחברי קהילת האוניברסיטה, ובו ביקשה להבהיר את עמדתה בנושא. במכתב צוין כי "האוניברסיטה העברית גאה בכך שבין הסטודנטים והסטודנטיות שלה יש חיילים וחיילות משרתים. אנו מקבלים אותם בשמחה לשורותינו בכל לבוש. זאת הייתה עמדתנו מאז ומתמיד". עוד צוין כי למרצה אין ביקורת על היות הסטודנטית במדים וכי מדובר במסקנה מוטעית לחלוטין, שבעקבותיה התנצלו פומבית המרצה והאוניברסיטה בפני הסטודנטית.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מרצה בכירה באוניברסיטה העברית בהר הצופים בירושלים תועדה כשהיא צועקת על סטודנטית שהגיעה לשיעור במדי צה"ל. הסטודנטית התעמתה עם המרצה וציינה בפניה כי יש תכנית לימודים של אנשי צבא. המרצה ענתה לה - "זה לא הכיתה שלנו. את לא יכולה להיות נאיבית, להיות כאן במדים ולבקש שיתייחסו אלייך כאזרחית".

המרצה הטיחה בסטודנטית: "את חיילת בצבא של ישראל ויתייחסו אלייך בהתאם". הסטודנטית הבהירה כי אינה נכנסת לפוליטיקה ומשרתת כדי להגן על המדינה. "זה מפריע שאני יושבת במדים בכיתה?", שאלה התלמידה ונענתה - "ישנם אנשים שהחברה האזרחית חשובה להם כמו שהצבא חשוב לך ואת חייבת לקבל בסובלנות את סדר העדיפות שלהם כפי שהם מקבלים ומתעמתים עם סדר העדיפות שלך", אמרה המרצה בתגובה. 

"אם יש לך משהו תכתבי מכתב, יש לי עניינים אחרים. הקשבתי מספיק ואמרתי לך מה אני חושבת. את לא מכבדת אפילו את הזמן שלי", אמרה המרצה בכעס.

האוניברסיטה העברית מסרה התנצלות לסטודנטית: "האוניברסיטה מכבדת את כל הסטודנטים והסטודנטיות שלה כולל את אלה שבאים ללמוד בזמן שירותם הצבאי בין אם הם חיילי סדיר, קבע או מילואימניקים". התגובות הזועמות לתקרית נמשכות: "דורשים לנקוט צעדים משמעתיים נגד המרצה".

 השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל שיגרה הבוקר (רביעי) מכתב לנשיא האוניברסיטה העברית פרופסור אשר כהן ובו קראה לו להעמיד לדין משמעתי את המרצה. גמליאל כתבה בין היתר כי "כי מייסדי האוניברסיטה העברית ראו במגני ארץ ישראל, חיילי צה"ל וכוחות הביטחון חלק מהתגשמות חזונם במדינת ישראל".השרה הבהירה כי זהו מקרה חמור מאוד וכתבה: "לא יעלה על הדעת כי חיילות וחיילי צה"ל יועמדו בפני מצבים משפילים שכאלה. יש לאפשר לכלל משרתי כוחות הביטחון ללמוד באוניברסיטה במדיהם הרשמיים".