ניצב מוטי כהן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לא ימונה מפכ"ל קבוע עד אחרי הבחירות: הוארך מינויו של מוטי כהן ב-4 חודשים

השר לביטחון פנים ארדן החליט לדחות את ההחלטה על המינוי הקבוע עד לאחר הקמת הממשלה הבאה. "קיים חוסר ודאות משפטי באשר ליכולת להשלים את ההליך לפני מועד הבחירות", אמר
רועי ינובסקי
04 בינואר 2019
16:32

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן החליט היום (שישי) להאריך את מינויו של ניצב מוטי כהן כממלא מקום מפכ״ל המשטרה בארבעה חודשים. ארדן החליט להמתין עם הגשת מועמד למינוי קבע לתפקיד עד לכינון הממשלה החדשה לאחר הבחירות.

השר ארדן הסביר כי לאחר שבחן ושקל את מכלול השיקולים הנוגעים למועמדים ולהליך המינוי, ובהתחשב בכך שאנו נמצאים שלושה חודשים בלבד לפני יום הבחירות, צפוי וברור שהליך מינוי שיתקיים כעת יסבול מחוסר ודאות - הן בהיבט המשפטי והן בהיבט הציבורי. "הדיון הציבורי בעת הזו לא יעסוק בשיקולים המקצועיים של המינוי והבסיס לו עלול לנבוע משיקולים פוליטיים ולא מטובת המשטרה", הבהיר השר.

ארדן הדגיש כי קיים חוסר ודאות משפטי באשר ליכולת להשלים את ההליך לפני מועד הבחירות. על כן, החליט ארדן כי בנסיבות שנוצרו עקב הקדמת הבחירות, ראוי להאריך את כהונת ממלא מקום המפכ״ל ולהותיר את מינוי המפכ״ל הבא לממשלה החדשה שתיבחר. 

השר לביטחון הפנים הודיע כי בשבועות הקרובים הוא יקיים סבב מינויים מצומצם בפיקוד הבכיר של המשטרה ובעצה אחת עם כהן כדי לאייש תפקידים חיוניים בפיקוד הארגון - דוגמת מפקד מחוז ירושלים ועוד. השר ארדן: "אף על פי שקיימים מועמדים ראויים לתפקיד, זוהי ההחלטה הראויה והנכונה בנסיבות שנוצרו בשל הקדמת הבחירות לטובת המשטרה".

ביום שלישי פורסם כי ארדן נפגש עם האלוף רוני נומה על מנת להתקדם במגעים למינויו למפכ"לות. האלוף נומה שקל את ההצעה של ארדן, אולם אמר לו בפגישה ביניהם כי הוא סבור שעדיף למנות מישהו מתוך המשטרה, והוא ישקול לקחת את התפקיד אם השר יהיה סבור שאין אפשרות למנות מישהו מתוך הארגון. המכשול למינוי הוא חשש שבג"ץ יפסול אותו בגלל האיסור למנות בכירים בתקופת בחירות.

בתחילת החודש שעבר הודיע ניצב בדימוס משה אדרי לשר ארדן כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד מפכ"ל המשטרה. ״לצערי, ישנם כוחות רבים שכל מטרתם היתה, מהיום בו הוכרזתי כמועמד, לסכל את מועמדותי לתפקיד, להכפיש ולרמוס את שמי הטוב ולפגוע במשפחתי", אמר. אדרי הודיע על פרישתו בעקבות סדרת חשיפות בכאן חדשות.

הוועדה למינויים בכירים, ועדת גולברג, המליצה שלא למנות את אדרי אחרי החשיפות בכאן חדשות בנוגע להתנהלות שלו והתלונה נגדו של חושף השחיתויות רפי רותם. לאחר פסילת מינויו של אדרי, מינה ארדן את ניצב מוטי כהן כממלא מקום המפכ"ל.