מרצ
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לאחר הפרסום בכאן חדשות: מרצ תבדוק את התלונות על הטרדה מינית של חבר הנהלה

חודשיים מהתלונה הראשונה נגדו, שאחריה הצטברו שתיים נוספות - בית הדין של המפלגה ידון מחרתיים במינוי בודקת בנושא. למרות התלונות, הבכיר ממשיך להופיע בינתיים בישיבות הנהלה
יואב קרקובסקי
06 בינואר 2019
10:21

פרסום ראשון: בעקבות הפרסום בכאן חדשות על תלונות שהוגשו נגד חבר הנהלת מרצ בגין הטרדות מיניות, יתכנס מחרתיים בית הדין של המפלגה לדון במינוי בודקת מטעמו לבדיקת התלונות. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב. לפני כחודשיים וחצי התקבלה התלונה הראשונה נגד הפעיל, שהיה עוזרו של חבר הכנסת אילן גילאון וסיים את תפקידו אצל גילאון. מאז קיבלה ראש המפלגה, תמר זנדברג, שתי פניות נוספות מנשים, שסיפרו כי נפגעו ממנו מינית.

גורמים במרצ אמרו לכאן חדשות כי אם רצו במפלגה להשעות את חבר ההנהלה מתפקידו הייתה דרך לעשות זאת כפי שכבר קרה בעבר עם חבר הנהלה אחר ואפשר היה להביא אל בית הדין המשמעתי בקשה להשעיה. לתמר זנדברג הייתה היכולת להביא את הבקשה והיא לא עשתה זאת.

דבר התלונות החדשות בפרשה נחשף בכאן רשת ב. במהלך החודשיים שחלפו מאז הגשת התלונה הראשונה, לא פעלה מרצ נגד אותו פעיל, ולמרות התלונות נגדו הוא הוסיף להופיע בישיבות הנהלת המפלגה.

אחת המתלוננות, חברה במפלגה, העידה כי הותקפה מינית על ידי הפעיל בשירותים במסיבה של המפלגה. "המתלוננות הן אלו שסופגות איומים ותביעות השתקה - ועליו המפלגה מגנה", אמרה בריאיון לקרן נויבך בתכנית. "מבחינתי לא יכול להיות מצב שיש תלונות והמפלגה לא עושה כלום".

יו"ר מרצ, תמר זנדברג הגיבה בריאיון בתכנית: "אני ממש לא משתיקה את הסיפור. אני בונה תקנון על מנת שלא נגיע למצב שבו לא יהיו לי כלים. עד עכשיו לא הייתה לי סמכות להרחיק מישהו. כל אחת מהמתלוננות עודכנה על ידי ועל ידי המפלגה - יש עבודה אינטנסיבית בנושא".

חבר ההנהלה מסר אז בתגובה: "בשבוע האחרון אני מתמודד עם הטענות שהפונה העלתה בפני, אף שהן אינן משקפות את הדברים כפי שהם קרו במציאות. מדובר באירוע שהתרחש בהסכמה הדדית וברצון חופשי, לפני למעלה מעשור, כששנינו היינו בני פחות מ-20, ובתחילתו של קשר ידידותי ומיני אשר נמשך שנים רבות לאחר מכן".