t
-

פרשת הטרור היהודי: הנערים שנעצרו חשודים ברצח פלסטינית בפיגוע אבנים

שב"כ התיר לפרסם כי העצורים, תלמידים בישיבת "פרי הארץ" ברחלים, חשודים ברצח עאישה ראבי סמוך לצומת תפוח באוקטובר שעבר. בארגון אישרו גם את הפרסום בכאן חדשות, לפיו פעילי ימין חיללו שבת כדי לתדרך את הנערים לחקירה אפשרית. עו"ד בן גביר: "מישהו צריך לעצור את אנשי שב"כ"
כרמל דנגור
06 בינואר 2019
14:12
עודכן ב 15:33

שירות הביטחון הכללי (שב"כ) התיר היום (ראשון) לפרסום כי נעצרו כמה נערים יהודים החשודים במעורבות בפיגוע זריקת האבנים שבו נהרגה עאישה ראבי, פלסטינית תושבת בדיא ואם לתשעה, במהלך נסיעה סמוך לצומת תפוח בחודש אוקטובר. החשודים נעצרו לאחרונה במסגרת פרשת הטרור היהודי, בחשד לעבירות טרור חמורות ובכללן רצח.

החשודים הינם קטינים הלומדים בישיבת "פרי הארץ" ביישוב רחלים, שנמצא בקרבת מקום. על פי הודעת השב"כ, בבוקר שלמחרת הפיגוע, יצאה קבוצת פעילים מיצהר לישיבה ברחלים לטובת תדרוך נערים הלומדים בישיבה כיצד להיערך ולהתמודד עם חקירות השב״כ. שאר פרטי החקירה נמצאים תחת צו איסור הפרסום.

בהודעתו מאשר שב"כ את הפרסום של כאן חדשות לפני כחודשיים, שלפיו שעות אחרי רצח הפלסטינית, כמה פעילי ימין חיללו שבת ונסעו לישיבה ברחלים כדי לתדרך את התלמידים לקראת חקירה אפשרית. כאמור, חקירה כזו אכן התרחשה לבסוף. בין פעילי הימין שחיללו שבת - מאיר אטינגר, נכדו של הרב מאיר כהנא.

מארגון "חוננו" נמסר בתגובה: "השב"כ עובד בשיטת 'מצליח'". עורך הדין עדי קידר, שמייצג חלק מהקטינים בתיק תקף את התנהלות הארגון בתיק ואמר במסיבת עיתונאים: "שב"כ לא רק שלא מפנים, אלא גם מהלך אימים על בית המשפט ומנסה לצבור מחדש נקודות זכות על גבי קטינים. פרשיות כאלה קורות מדי יום לתושבי יהודה ושומרון שמחרפים נפשם בכבישים ולא זכור לי מצוד כל כך נרחב במקרים האלה".


עורך הדין איתמר בן גביר, המייצג את אחד החשודים, אמר: "התיק מתפורר לשב"כ בין הידיים. הם יודעים שאין להם תיק ואין להם ראיות. ברצותו של שב"כ מפרסמים וברצותו לא מפרסמים. אם אנחנו חפצים במדינה דמוקרטית מישהו צריך לעצור את אנשי שב"כ".

עורך הדין חי הבר מארגון חוננו, שגם מייצג את אחד מהחשודים אמר כי "יש כאן זריקת קוביה של השב"כ. מנסים להפעיל מניפולציות. באיומים אי אפשר להצליח וחבל שהשב"כ לא מנסה לרגע לעצור ולראות אם יש לו ראיות באמת. זה יהיה מילה של קטין שנעצר אל מול חוקר".

עורך הדין קידר הדגיש כי נפגש הלילה עם הקטינים לראשונה לאחר שבוע שבו היו מנועי מפגש עם עורך דין. "שמענו שם דברים שאף אזרח בישראל אינו היה מוכן שכך יחקרו נערים צעירים במדינת ישראל. השב"כ רוצה לפרסם, אנחנו בעד - הציגו את התיעודים מהחקירות - והציבור ישפוט. השב"כ מנהל חקירה בשיטת מצליח, עוצרים קטינים מכניסים אותם למרתפי השב"כ ומנתקים אותם מהעולם, הצליח? מצויין, לא הצליח? מביאים את הקטינים הבאים אולי יצליח. מי ישים לעוול סוף?", אמר עורך הדין קידר.

בהודעת השב"כ נכתב כי מאז תחילת המעצרים, הארגון מזהה "מאמץ יזום ומתמשך מצד גורמים בעלי אינטרס להכפיש את הארגון ועובדיו וליצור דה לגיטימציה לפעילותו. ניסיון זה ראוי לגינוי ולאי שיתוף פעולה ואין בו בכדי לרפות את ידי שב״כ מהמשך פעילותו לסיכול טרור באשר הוא טרור- יהודי או פלסטיני, וזאת תחת ערכים ממלכתיים ולמען ביטחון המדינה".

בשב"כ הדגישו כי החקירות נעשות על פי הוראות החוק ונתונות לפיקוח של הפרקליטות ככל הנדרש ושל בתי המשפט. עוד הודגש כי העצורים בחקירות "מקבלים את מלוא הזכויות שלהן הם זכאים לפי החוק".

הארגון הכחיש את הטענות כי זכויותים של הנחקרים נפגעו: "הטענות משוללות כל יסוד ומטרתן להסיט את הדיון מהחשדות החמורים בגינם נעצרו לחקירה". במהלך השנה סיכל שירות הביטחון הכללי מאות פיגועי טרור ברחבי יהודה ושומרון בין היתר - גם פיגועי טרור יהודי.

אמו של אחד הנערים העצורים אמרה מוקדם יותר בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב כי היא דורשת שבנה ייחקר בצורה הוגנת. האם הדגישה כי היא יודעת שבנה אינו מחבל. "אם אכן הילד שלי חשוד במשהו אז תחקרו אותו אבל הוא צריך לראות עורך דיןמהרגע הראשון. לחקור אותו בצורה הוגנת. לי ברור שמגיעה לו זכות להיפגש עם עורך דין. זה כל מה שאני דורשת. תחקרו צדק, אבל בצדק".