ראש הממשלה בנימין נתניהו

נתניהו ביקש שוב לקבל מימון ממקורביו להוצאות המשפטיות

אחרי שהבקשה הקודמת נדחתה, ראש הממשלה הגיש בקשה חדשה להסתייע במיליוני שקלים בבן דודו נתן מיליקובסקי ובאיש העסקים ספנסר פרטרידג'. לפי הערכות, יש לבקשה סיכוי גבוה יותר להתקבל בשל פירוט הסכומים והנימוקים שצורפו לה
תמר אלמוג
08 בינואר 2019
20:37

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיש בקשה מחודשת לקבל מימון משני מקורביו להוצאות המשפטיות שלו, בסכום של כמה מיליוני שקלים. היום (שלישי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי נתניהו הגיש בקשה חדשה בנושא, אחרי שוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה דחתה את בקשתו הקודמת כמעט על הסף.


בניגוד לבקשה ההיא, הפעם מדובר בבקשה מפורטת ומנומקת הנוגעת לבן דודו של נתניהו, נתן מיליקובסקי, ולאיש העסקים ספנסר פרטרידג'. בבקשה מפורט מי מהם עומד להוציא איזה סכום.

ההערכות הן שבשל התגובה הקודמת במשרד המבקר, לבקשה סיכוי להתקבל, ולו בחלקה, בין השאר משום שלפרטרידג' ומיליקובסקי אין אינטרסים בישראל ואין ניגוד עניינים אפשרי. כעת, במשרד המבקר יכריעו אם הם בודקים מחדש את הבקשה ולא סוגרים את הדלת לחלוטין בפניה, כפי שקרה בפעם הקודמת.

בתחילת החודש שעבר, דחתה ועדת ההיתרים את הבקשה הקודמת של נתניהו להתיר לו להסתייע בפרטרידג' ובמיליקובסקי. הוועדה קבעה אז כי מימון הוצאות משפט הנובעות מחקירה פלילית, שכוללת חשש למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון שונים - לא ראוי שייעשה בידי בעלי הון. לדעת הוועדה, מימון כזה עלול לפגוע באמון הציבור בשלטון בהקשר של טוהר המידות ומתן היתר אישי לאי קיום הכללים בנסיבות העניין אינו מוצדק ואינו ראוי מבחינה ציבורית.

אחרי הדחייה ההיא, בצוות ההגנה הסבירו כי "לאור שילוב הנסיבות של פטירתו של עו״ד יעקב וינרוט ז״ל והאירועים הביטחוניים שראש הממשלה נתניהו ניהל בעת האחרונה, לא עלה בידו לענות לשאלות הוועדה במועד שהיא קבעה. צוות הפרקליטים החדש של רה״מ בראשות עו״ד נבות תל-צור, כבר פנה לוועדה והבהיר כי בימים הקרובים יועברו כל הנימוקים לבקשה שהופנתה לוועדה ובכלל זה תקדימים בהם ניתנו אישורים לנבחרי ציבור למימון הגנתם. לפיכך, יש להמתין להחלטה הסופית של הוועדה לאחר שתשמע את הנימוקים המלאים שיוגשו בפניה".