חפש
Languages

הילדים עם תסמונת דאון שיוצרים קול מלאכים

בני זוג שחוו טראומה וחיפשו משמעות חדשה לחיים פגשו ילדים מעמותת "מותק יש לי תסמותק" - והמוזיקה יצרה חיבור מופלא. פרק ראשון בסדרת רשת חדשה "גדולים מהחיים"
עדי אורנאי
09 בינואר 2019
15:01

"מוזיקה מרחיבה את הלב של כולנו, ובטח ובטח בין ילדים היא יוצרת חיבור, זיק חברי", אומרת דפני עופר. "כשאחד הילדים עם תסמונת דאון נכנס לחדר אז מרגישים איך כל הילדים בקבוצה המשולבת מצליחים להתחבר - על אף ההבדלים שקיימים ביניהם. זה מבחינתנו ההישג הכי גבוה שאנחנו יכולים להשיג ברמה המיידית. ברמה הרחבה יותר, אנחנו באמת מקווים שזה יביא לפתיחות בבתי ספר שונים ושנצליח להופיע שם בביטחון ושוויון מוחלט".

עופר היא זוגתו של ישראל כסיף, מלחין ומפיק מוזיקלי, ויחדיו גם מנהלים אמנותית את הפרויקט "קול המלאכים", להקה המשלבת ילדים עם תסמונת דאון.

איך נולד הרעיון לפרויקט?

"הרעיון הזה כמו כל רעיון טוב, לא הוגים אותו, הוא נהגה בעצמו וכך היה", מספר ישראל. "לפני קצת יותר מארבעה חודשים חטפתי התקף לב. כשאתה עובר חוויה כזאת, משהו בחיים אומר שאתה רוצה לעצור ולשנות. אתה לא רוצה לחזור למה שהיה". בזמן שישראל ודפני חיפשו משמעות חדשה אחרי הטראומה שחוו, הם מצאו עצמם מוזמנים לאירוע בחווה בשומרון שבה גרים גדי ושירה, מנכ"לית עמותת "יש לי מותק של תסמותק".

 "באירוע היו כ-15 ילדי תסמותק", אומר ישראל, "ושם התיישבתי עם הגיטרה על המדרגות ושרתי את השיר "שלום עליכם" - וכל המלאכונים האלה באו וחיבקו אותי ושרו איתי ביחד. באותו הרגע נולד הפרויקט הזה.

"תוך כדי העבודה וההיכרות גילינו שיש כמה דברים מדהימים אצל ילדי התסמותק ברמות תפקוד שונות. לילדים שברמת תפקוד גבוהה זה נותן הגשמה עצמית, ושילוב עם הילדים האחרים וביטחון עצמי והעצמה". ישראל מספר בהתרגשות על שיחת טלפון שקיבל מאחת האימהות, ששיתפה אותו שהילד שלה מתרגש ובעל אמונה עצמית גבוהה כבר שבועיים, מאז המופע האחרון - בגלל שהוא הצליח לתופף מול קהל.

כחלק מהפרויקט יש שילוב בין ילדי "קול המלאכים" עם להקת נוער צעירה, "קול הגרוב", שישראל ודפני מנחים גם אותה אותה. בחודש שעבר הופיעו שתי הלהקות ביחד בשילוב מיוחד במינו. "אנחנו רוצים למצוא את הפוטניציאל האמיתי שטמון בכל אחד מהילדים" אומרת דפני."גם אם הוא יתופף על סט תופים שלם לבין הוא ינגן על כלי אחד קטן, השאיפה היא להביא את זה לכדי הרמוניה".

סיון אלמוגי, בת 14, מאז ומתמיד חלמה להיות זמרת. היא לא הצליחה להגשים את חלומה עד שיצא לה להכיר את פרויקט "קול המלאכים" הנותן הזדמנות לילדים עם תסמונת דאון לפתח את היכולות המוזיקליות שלהם. בעוד שלאנשים אחרים פעולות כמו שינון טקסטים, הגייה נכונה ויכולת התבטאות נשמעים כפעולות פשוטות, סיון עבדה קשה במשך כמה חודשים כדי להגיע לרגע בו תכבוש את הבמה.
ביום המופע, ההתרגשות של סיון הגיעה לשיאה ולרגע אף היה נדמה שהפחד יכריע. אך אל מול מאות אנשים שמילאו את האולם, סיון הוכיחה כי אין מכשול שיעצור בעדה להגשים את החלום.

"דברים לוקחים זמן, זה עניין של תהליך", אומר ישראל. "לכן הפרויקט של 'קול המלאכים' הינו פרויקט שנתי שמשלב גם את המשפחות, שמטרתו להעצים את המשפחה מבפנים וכלפי חוץ להעצים את הילדים בהופעות והקלטות עם מוזיקאים כמו אריאל זילבר, אליעד נחום, ועוד מוזיקאים שרוצים לשתף איתנו פעולה בעתיד".

מה נותנת המוזיקה לילדים עם תסמונת דאון?

"מוזיקה היא קסם הבריאה והיא נותנת לכל אחד את הדיוק שלו לשורש נשמתו", אומר ישראל. "להגיע למקום הזה שילד מבין שהנה אני מופיע, מקשיבים לי. יש ילד שיקבל מהמוזיקה את הקצב, ואחר שיקבל את ההרמוניה, אבל על כולם היא עובדת, אין מישהו שנשאר אדיש למוזיקה".