הפגנות אלימות בגבול עזה
צילום: אי-פי

ההפגנות האלימות בגבול עזה: חייל נפצע קל, צה"ל תקף עמדות של חמאס

פלסטינים השליכו מטענים ורימונים לעבר החיילים. דווח על פלסטינית שנהרגה ועל 25 פצועים מירי הצבא. במהלך הפרות הסדר האלימות, זוהו שלושה אירועי חצייה של הגדר בצפון הרצועה
איציק זוארץ ונמרוד ליכטנשטיין
11 בינואר 2019
16:51
עודכן ב 18:11

כ-13 אלף פלסטינים הגיעו היום (שישי) לכמה מוקדים לאורך גדר הגבול עם רצועת עזה. חלקם התפרעו - השליכו מטענים ורימונים לעבר חיילי צה"ל, יידו אבנים והבעירו צמיגים. חייל נפצע קל מיידויי האבנים ופונה לקבלת טיפול בבית חולים. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על הרוגה אחת ועל 25 פצועים.


במהלך הפרות הסדר האלימות, זוהו שלושה אירועי חצייה של הגדר בצפון הרצועה. דובר צה"ל מסר כי הלוחמים ירו לעבר החשודים, שברחו בחזרה לשטח הרצועה. בתגובה לאירועים האלימים כלי טיס של צה״ל תקף עמדות של ארגון הטרור חמאס. עוד נמסר מצה"ל כי "הלוחמים מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש".


סגן מנהיג חמאס ברצועה חליל אל-חיה אמר כי "ישראל מסרה לארגון דרך המשלחת המצרית שביקרה אתמול ברצועה שהיא תעמוד ברצינות ביישום ההבנות בין הצדדים". בכיר החמאס ציין כי גם ארגון הטרור רציני והם "מעוניינים לשמור על ההבנות שהושגו". עוד אמר כי  יעמדו בהתחייבויותיהם כל עוד ישראל תעשה כן.

הבוקר דווח בעיתון הלבנוני אל-אחבאר, המזוהה עם חיזבאללה, כי בכירים בחמאס נפגשו השבוע עם משלחת אירופית, שהגיעה לעזה. לפי גורם בארגון הטרור, החברים במשלחת הבטיחו לבכירים שהם מפעילים לחץ על ישראל, כדי שתעמוד בהתחייבויותיה - אם הפגנות הגדר היום יעברו בצורה שקטה - הפעימה השלישית של הכסף הקטרי, שהוקפאה עקב המצב הביטחוני, תגיע לעזה. עוד דווח כי "יחידות הבלונים" ברצועה שבו לפעול בימים האחרונים ושיגרו בלוני תבערה רבים אל עבר העוטף.

בגלל ההסלמה שהייתה השבוע בגבול, הוחלט לדחות את הכנסת הכסף הקטרי. בלשכת ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו לא התייחסו לפרטים. מערכת כיפת ברזל יירטה בלילה שבין שני לשלישי רקטה ששוגרה מרצועת עזה לישראל. בעיר אשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון נשמעו אזעקות. דובר צה"ל מסר כי מטוסי קרב ומסוק תקפו יעדי טרור של חמאס בצפון הרצועה.

בשבוע שעבר הגיעו לגדר כעשרת אלפים פלסטינים ולא נרשמו אירועים חריגים. לפני שבועיים הגיעו כ-5,000 מפגינים. חלקם התפרעו ומשרד הבריאות בעזה דיווח כי פלסטיני אחד נהרג ושישה נפצעו מאש צה"ל.