בנימין נתניהו
ללא

בניגוד לטענות נתניהו: במשרד התקשורת התנגדו למיזוג בזק-יס

גורמים המעורים בפרטי חקירת תיק 4000 דוחים את טענות ראש הממשלה כי המיזוג אושר על ידי אנשי מקצוע, וכי הראיות מצביעות על קשר בין נתניהו לפילבר בנוגע לקידום העסקה. מנתניהו נמסר: "הטענה שהמיזוג קודם רק אחרי פיטורי ברגר היא שקרית
רועי ינובסקי
11 בינואר 2019
20:59

שורה של גורמים במשרד התקשורת, בהם השר הקודם גלעד ארדן, המנכ"ל שפוטר אבי ברגר וכל גורמי המקצוע שמסרו עדות במשטרה וברשות לניירות ערך במסגרת חקירת תיק 4000, טענו שהתנגדו לעסקת המיזוג בזק-יס שהטיבה עם שאול אלוביץ' במאות מיליוני שקלים. זאת בניגוד לטענות ראש הממשלה בנימין נתניהו כי המיזוג אושר על ידי גורמים מקצועיים, והוא רק חתם על אישורו כצעד טכני. כך פורסם הערב (שישי) בחדשות השבוע בכאן 11.


על פי גורמים המכירים את פרטי העדויות, כל הגורמים הרלוונטיים במשרד התקשורת סיפרו סיפור אחד, לפיו לא הייתה הסכמה לאשר את העסקה בלי שורה של תנאים שיוצבו לבזק. השינוי, על פי מה שעלה בחקירה, התרחש מיד אחרי שמונה המנכ"ל החדש של משרד התקשורת שלמה פילבר. על פי העדויות, פילבר קיבל הנחיות מנתניהו, והיה בניהם כמה פעמים קשר ישיר ועקיף בעניין המיזוג.

עוד נמסר מאותם גורמים כי המסמך שהציג ראש הממשלה באחת מחקירותיו, עליו חתומה היועצת המשפטית של משרד התקשורת דנה נויפלד, אינו רלוונטי לחקירה. הנימוק הוא שלא היה ויכוח אם הייתה מניעה משפטית לאישור המיזוג, אלא על השינוי בעמדה המקצועית של משרד התקשורת. בעניין זה הגיעו במשטרה למסקנה שלא יכול להיות הסבר לשינוי ב-180 מעלות של עמדת המשרד  ופעולותיו בשטח, מלבד הנחיותיו של נתניהו - שקורות במקביל למה שקורה באתר וואלה.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

מנגד, טענה שצפויה להישמע בשימוע מצד נתניהו היא שהעמדה של משרד התקשורת, כפי שהובאה בחקירה, לא התבטאה במסמכים הרשמיים. טענה נוספת שצפויה לעלות היא ששני גורמי מקצוע במשרד התקשורת, ושיושבים במועצה לכבלים ולוויין בעת אישור העסקה, ולא הביעו שום התנגדות. עוד צפוי להיטען כי גורמי מפתח ברשות להגבלים עסקיים, שכן הניעו את תהליך המיזוג לפני שנתניהו נכנס למשרד התקשורת ואישרו אותו, לא זומנו לעדות, בהם גם ד"ר אסף אילת, אותו הזכיר השבוע נתניהו בהצהרתו.


מטעם ראש הממשלה נמסר: "הטענה שהמיזוג קודם רק אחרי פיטורי ברגר היא שקרית. דווקא בתקופתו של ברגר כמנכ"ל ניתנו האישורים הקריטיים למיזוג על ידי שומרי הסף המרכזיים - מועצת הכבלים והלוויין והממונה על ההגבלים העסקיים. אבל מדהים לראות איך כל מידע שיכול להביא לחקר האמת אינו רלוונטי בעיני אותם 'גורמים שמעורים בחקירה'. המסמכים שמציג ראש הממשלה לא רלוונטיים, הדרישה לעימות עם עדי המדינה גם לא רלוונטית וגם לזמן לחקירה את שומר הסף המרכזי, ד״ר אסף אילת, שחתם על המיזוג, לא רלוונטי. ההצגה המגמתית והמעוותת של הדברים היא חלק ממסע הלחצים המתוזמן על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בכל מקרה ובכל מחיר".


בתוך כך, במסגרת חקירת תיק 4000, לשאול אלוביץ' ואשתו איריס היו עימותים עם עדי המדינה. הטענות הצפויות של נתניהו ואלוביץ' הן כי יש ספקות בנוגע לעדויות של עדי המדינה בגלל הדרך שבה הם גויסו.

בהכנת הידיעה השתתפה תמר אלמוג