חפש
Languages
גם הפארקים הלאומיים סגורים

אחרי 22 ימים: השבתת הממשל - הארוכה בהיסטוריה של ארצות הברית

יותר מ-800,000 עובדי ממשל לא קיבלו אתמול את תלוש המשכורת הראשון בשנת 2019. ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי כ-30 עובדים קיבלו את משכורותיהם בשל תקלה, אך הכסף נלקח בחזרה לאחר שהתגלתה הטעות. טראמפ: לא מתכוון בינתיים להכריז על מצב חירום
מערכת כאן חדשות
12 בינואר 2019
13:30

השבתת הממשל האמריקני נכנסה הבוקר (שבת) ליומה ה-22 והפכה לארוכה בהיסטוריה של ארצות הברית. יותר מ-800,000 עובדי ממשל לא קיבלו אתמול את תלוש המשכורת הראשון בשנת 2019. העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח כי בשל תקלה, כ-30 עובדים קיבלו את משכורותיהם. עם זאת, הכסף נלקח בחזרה מחשבון הבנק שלהם לאחר שהתגלתה הטעות המביכה.

משבר השבתת הממשל נוצר בשל סירוב הקונגרס לאשר לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מימון של בניית החומה בגבול מקסיקו. טראמפ עצמו אמר כי בינתיים אין בכוונתו להכריז על מצב חירום כדי להפסיק את ההשבתה.

ביום רביעי האחרון כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי נפגש עם נציגי הדמוקרטים צ'אק שומר וננסי פלוסי, וכי הדבר היה "בזבוז מוחלט של זמן". עוד הוסיף הנשיא: "שאלתי מה יקרה בעוד 30 ימים אם אפתח בזריזות את הכל, האם תאשרו את החומה? ננסי אמרה 'לא'. אמרתי 'ביי ביי, דבר אחר לא עובד'", הוסיף טראמפ. מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, טען כי "טראמפ פשוט נטש את השיחה".

סגן הנשיא מייק פנס הסביר כי בהוראת הנשיא, ניסו להתפשר עם הדמוקרטים "אך הם הראו שאין מקום למשא ומתן". פנס אמר כי העם האמריקני יודע שארצות הברית עומדת בפני משבר הומניטרי וביטחוני בגבול הדרומי. "הממשל ימשיך להוביל רפורמות שיובילו לביטחון העם האמריקני. הנשיא הבהיר כי יעמוד איתן על מנת להעביר את האג'נדה שלו - לבנות את החומה", אמר הסגן. 

טרם הפגישה אמרה פלוסי, מנהיגת הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, כי "הנשיא יכול לסיים את השבתת הממשל היום אך הוא מחזיק את המדינה בת ערובה. מאוחר יותר היום הדמוקרטים יגיעו לבית הלבן. אמרנו להם שאנו מוכנים את מה שהרפובליקנים העבירו בסנאט. אך הנשיא לא רצה בכך. על הנשיא להפסיק את השבתת הממשל".

יממה קודם לכן נשא טראמפ נאום שבו התייחס לצורך בבניית חומה בגבול בין ארצות הברית למקסיקו. הוא פנה לאומה האמריקנית מהחדר הסגלגל ואמר כי החומה תמנע כניסה של מהגרים לא חוקיים והברחה של סמים מסוכנים, שגרמו למותם של אלפי אמריקנים. לדבריו, "עלינו לפעול מיד. זהו משבר הומניטרי, משבר של הלב ומשבר של הנשמה".

טראמפ האשים את הדמוקרטים בכך שסירובם לאשר את המימון לחומה גורם להמשך הסבל, וביקש מהקונגרס להקצות 5.7 מיליארד דולר להקמת הגדר. טראמפ הוסיף כי "אומרים שהחומה היא דבר לא מוסרי? אז למה פוליטיקאים עשירים בונים חומות מסביב לבתים שלהם? הדבר היחיד שלא מוסרי זה שהפוליטיקאים לא עושים דבר ונותנים לאנשים חפים מפשע להיפגע".

בשבוע שעבר נאם טראמפ בנושא השבתת הממשל, והדגיש כי הוא גאה מאוד במעשיו. "כולנו רוצים לסיים את ההשבתה. ננהל מספר פגישות כדי לקבוע מה נעשה בעניין הגבול", אמר טראמפ והדגיש כי הוא אינו זקוק להסכמת הקונגרס כדי לבנות חומה. "אני יכול להכריז על מצב חירום ולבנות אותה", טען הנשיא וציין כי הוא לא מאיים על אף אחד.


ב-22 בדצמבר הושבתו לראשונה חלק ממשרדי הממשל האמריקני, לאחר שהדמוקרטים בקונגרס סירבו להיענות לדרישתו של טראמפ להקציב יותר מחמישה מיליארד דולר לתחילת בנייתה של החומה בגבול מקסיקו, עליה התחייב במסע הבחירות שלו. 

בסרטון שהעלה לחשבון הטוויטר שלו, האשים הנשיא האמריקני את הדמוקרטים בהשבתה והדגיש את חשיבות בניית החומה בגבול. הוא אף איים בהשבתה ארוכה אם לא יושג המימון שהוא דורש. עם זאת, טראמפ הביע תקווה שההשבתה לא תימשך זמן רב.