צה"ל: מבצע "מגן צפוני" הסתיים, נחשפו כל המנהרות שחצו מלבנון לישראל

אתמול אותרה מנהרה אחרונה באורך מאות מטרים שנחפרה מהכפר ראמיה וחצתה לשטח ישראל. עם איתורה, הודיע צה"ל כי נחשפו כל המנהרות החוצות מלבנון לשטח ישראל – והמבצע הגיע לסיומו: "שללנו מחיזבאללה יכולת התקפית ייחודית"
כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
13 בינואר 2019
08:38

צה"ל מסיים את מבצע מגן צפוני בצפון: בהודעת הצבא היום (ראשון) נמסר כי אתמול בצהריים אותרה מנהרה שישית שנחפרה מלבנון לשטח ישראל, ויצאה מהכפר ראמיה. בכך, הושלמה חשיפת כל המנהרות בגבול והמבצע שהחל בחודש שעבר בגבול הצפון הגיע לסיומו.


בהודעת הצבא נמסר כי צה"ל "עוקב ואוחז במספר אתרים שמהם חופר חיזבאללה תשתיות תת-קרקעיות שטרם חצו לשטח ישראל". על מבצע מגן צפוני נאמר כי הוא "שלל מחיזבאללה יכולת התקפית ייחודית אותה בנה במשך שנים, כחלק מתוכנית ההתקפה לשטח ישראל שהכין ורצה לממש באירועי חירום. שלילת היכולת פגעה ביכולתו של ארגון הטרור לממש את תוכניותיו בתווך התת-קרקעי, תוך שיפור המציאות הביטחונית בזירה הצפונית והסרת איום מעל אזרחי ישראל.

"המבצע הביא לידי ביטוי יכולות טכנולוגיות מבצעיות ומודיעיניות מתקדמות ורב-זירתיות לאיתור תת-קרקע שהתפתחו אף יותר במהלך השבועות האחרונים. עם סיום שלב החשיפה והנטרול, ימשיך צה״ל לפעול במאמץ הגנה נרחב בגבול לבנון, תוך שילוב אמצעים וטכנולוגיות שונות והמשך בניית המכשול ההגנתי. כמו כן, ימשיכו כוחות צה״ל ומעבדת איתור התת-קרקע לפעול באופן קבוע לאורך גבול לבנון. צה״ל נחוש לממש את משימת ההגנה על אזרחי ישראל וימשיך לפעול במרחב ולעקוב אחר פעילות אפשרית בתווך התת-קרקעי".

בשבוע שעבר דיווחו כלי תקשורת של חיזבאללה כי דחפור של צה"ל חצה את הגדר האלקטרונית בגבול לבנון באזור הכפר כילא, וכי התקרית יצרה מתיחות עם צבא לבנון. בדיווח נטען שצבא לבנון העביר מסר לצה"ל באמצעות כוח יוניפי"ל, שלפיו הדחפור ייפגע אם לא ישוב על עקבותיו, ולטענתם בעקבות כך הדחפור נסוג. עם זאת, מארגון יוניפי"ל מסרו לכאן חדשות כי לא הייתה שום חדירה ללבנון. לדבריו, העבודות שעשתה ישראל היו בצד הישראלי של הקו הכחול, וכי המצב באיזור הגבול שקט.

לאחרונה אותר בכפר הלבנוני פתח מנהרה שחוצה את הגבול לעבר יישוב באזור הצפון. ביונפי"ל אישרו שמצאו את הפתח בסריקה שנערכה על ידי אנשי הכוח בדרום לבנון וצבא לבנון, בתוך מפעל בטון.