גנץ בהתבטאות ראשונה: "אעשה כל שביכולתי לתקן את חוק הלאום"

הרמטכ"ל לשעבר, שלא סיפק עד כה הצהרה פוליטית לקראת הבחירות, שוחח עם מפגינים בני העדה הדרוזית שמחו מחוץ לביתו נגד החוק – והבטיח לפעול כדי לשנותו: "יש לנו ברית חיים". בימין החדש תקפו: "גנץ חבר לשמאל"
שרון עידן
14 בינואר 2019
11:18

הצהרה פוליטית ראשונה של בני גנץ. הרמטכ"ל לשעבר יצא לפעילים בני העדה הדרוזית שהפגינו מול ביתו נגד חוק הלאום ואמר להם כי "ייעשה הכול כדי לתקנו". גנץ ניצב במקום לצידו של אמל אסעד הפועל נגד החוק והאזין לדבריו בנושא. לאחר מכן נטל את זכות הדיבור ואמר: "יש לנו ברית דמים, אבל לא פחות מכך יש לנו ברית חיים. אעשה את כל שביכולתי לפעול למען תיקון החקיקה".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות


זמן קצר לאחר ההצהרה של גנץ החלו לזרום תגובות מהמערכת הפוליטית. ממפלגת "הימין החדש" של איילת שקד ונפתלי בנט נמסר: "אמירתו הראשונה של גנץ בפוליטיקה מבהירה - גנץ חבר לשמאל. חוק הלאום הינו הישג היסטורי אשר מחזיר למדינה את אופיה הלאומי, היהודי והציוני מול השחיקה המתמשכת שגרם בג"צ. תכנית גנץ לשינוי חוק הלאום מבהירה את עמדתו״.

ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) אמר בהתייחס לדברי גנץ: "חוק הלאום לא דרוש תיקון. חבל שבפעם הראשונה שבה גנץ בוחר לשבור שתיקה, הוא עושה זאת כדי לתקוף את חוק היסוד שמעניק למדינת ישראל את תעודת הזהות שלה ומעגן את ערכיה".

ביקורת הגיעה גם מהכיוון השמאלי של המפה. יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה: ״את חוק הלאום לא צריך לתקן, צריך לבטל. עצם הדיון על נוסח החוק הוא הניצחון האמיתי של הימין שזרק לפח את מגילת העצמאות עבור דיון מפולפל על סעיפי חוק גזעני ומפלה שאין לו מקום בספר החוקים הישראלי״.