חפש
Languages
אילוסטרציה
גטי אימג'ס

למרות הנוהל: החיילת שהתלוננה שהותקפה מינית בב"ש לא נשלחה לבדיקה רפואית

בתכנית "סדר יום" פורסם שהצעירה שלפי החשד הותקפה במועדון "הפורום", לא נבדקה בחדר האקוטי בבית החולים סורוקה. לפי הנוהל, יש להציע לכל נפגעת לעבור בדיקה כזו, שבה אוספים גם ראיות משפטיות. המשטרה: התלונה כפי שהוגשה אינה מחייבת בדיקה
אסף פוזיילוב
11 בפברואר 2019
11:40

החיילת שלפי החשד הותקפה מינית בסוף השבוע במועדון "הפורום" בבאר שבע על ידי ברמן, לא נשלחה להיבדק בחדר האקוטי בבית החולים סורוקה בעיר  - כך פורסם הבוקר (שני) בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

מדובר בחדר שבו אוספים ראיות משפטיות לתקיפה מינית, ולפי הנוהל של המשטרה ומשרד הבריאות, יש להציע לכל נפגעת לעבור בדיקה רפואית בו. בנוסף, לא נלקחה מהחיילת בדיקה לסם אונס, למרות שטענה שמצאה את עצמה לפתע בתוך תא השירותים, מבלי שידעה איך הגיעה לשם.

האזינו לפרסום מתוך "סדר יום"

על פי צילומי האבטחה במועדון, בכניסה לשירותים לא היו מאבטחים, ולטענת הצעירה בעקבות כך ניתן היה לתקוף אותה. היא הוסיפה בעדותה כי בדרך כלל מוצבים במקום מאבטחים. מהפורום לא נמסרה תגובה בעניין.

גורם בכיר העוסק בתחום אמר לכאן חדשות כי המשטרה צריכה לשאול את הנפגעת אם היא רוצה טיפול, וההמלצה היא תמיד ללכת לבדיקה. גורם נוסף הדגיש: "המינימום של כל חוקר זה לשלוח אותה לבדיקה רפואית אחרי שהיא טוענת שעברה תקיפה. במיוחד אם החשוד טוען להסכמה".

ליזה ניקולאציק, מנכ"לית איגוד הסיוע לנפגעות תקיפה בדרום, תקפה את המשטרה. "מי הם שיקבלו את ההחלטה?", אמרה. "למשטרה אין שיקול דעת בכלל. אנחנו מרכז הסיוע ואנחנו לא נותנים עצות, אז אין סיבה שהחוקרים יתנו. הסכמה של אישה שתויה לא נחשבת הסכמה. שוחחתי עם אנשי משטרה שלא יכלו להחשף ואמרו שזה כואב מאוד. זו פשלה שיכולה לפגוע בסיכויים להעמיד לדין".

לפני שנתיים התרחש באותו מועדון אירוע נוסף: באותו מקרה חיילת נאנסה במועדון ואחד העובדים במקום הואשם במעשה. התיק עדיין מתנהל בבית המשפט.


מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל רואה בחומרה עבירות מין באשר הם ובהתאם עם קבלת התלונה פעלו השוטרים לאיתור החשוד ולאחר שנחקר מעצרו הוארך בבית המשפט. מטעמי צנעת הפרט כל מה שנוכל לומר הוא כי התלונה שהוגשה בידי המתלוננת ומאפייני התקיפה כפי שמסרה לחוקרי המשטרה – אינם מעלים צורך בבדיקות מעין אלו. משטרת ישראל תמשיך במיצוי פעולות החקירה ובסיומה יועברו לעיון והחלטת פרקליטות כמקובל".

הברמן, תושב באר שבע בן 26, נעצר ביום שישי בחשד שתקף מינית את הצעירה. לפי החשד, הוא השקה אותה במשקאות אלכוהוליים, הוביל אותה לשירותים ושם תקף אותה. הוא טוען שהיחסים ביניהם היו בהסכמה מלאה שלה.

מהפורום נמסר ביום שישי: "המאבטחים במועדון זיהו שהיא במצב לא טוב, ניגשו אלייה ושיכנעו אותה לספר. לאחר שהבינו, הם אלה שהזעיקו את המשטרה. במידה ויתברר שאכן בוצעו המעשים אנו רואים זאת בחומרה ותומכים בכך שימוצה איתו הדין".