אריה דרעי
צילום: פלאש 90

דרעי מגיב לליברמן: חבל לאיים ולהציב קווים אדומים

יו"ר ש"ס תקף את התנהלותו של יו"ר ישראל ביתנו בפתח ישיבת סיעתו. לדבריו: "ההתנהלות של שליחת איומים דרך התקשורת היא לא לרוחי". כחלון: מפלגת כולנו עצמאית ותמשיך להיות כך. נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: ייתכן שנבקש ההארכה להרכבת הממשלה
זאב קם ועקיבא וויס
30 באפריל 2019
16:34

מרכיבים ממשלה: ראשי מפלגות התייחסו היום (שלישי) בישיבות הסיעה הראשונות של הכנסת ה-21 למשא ומתן הקוליציוני. יו"ר ש"ס אריה דרעי הגיב לדבריו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ומתח ביקורת על התנהלותו. לדבריו, "זה לא לרוחי ההתנהלות של שליחת איומים דרך התקשורת. חבל סתם לאיים ולהציב קווים אדומים. עדיף כמבוגרים לגמור את העניינים". 


"התחלנו משא ומתן קואליציוני, מיניתי צוות בראשות אריאל אטיאס ואנחנו מנהלים אותו בצורה שונה מאחרים - בשקט, בלי תקשורת, בלי איומים ובלי נסיעות לחו"ל", פתח דרעי."היחסים שלי עם ראש הממשלה טובים מספיק בשביל לנהל שיח ישיר. השותפות עם נתניהו הייתה טובה בקדנציה האחרונה ואנחנו מקווים להמשיך".

זאת לאחר שליברמן אמר מוקדם יותר שמפלגתו לא תסכים לפגיעה בסטטוס קוו בין דתיים וחילונים במסגרת המשא ומתן הקואליציוני. בפתח ישיבת סיעתו אמר כי הדרישות לחוק יסוד לימוד התורה, חוק איסור עבודות בשבת ושינויים בנושא הגיור הם פגיעה בסטטוס קוו. "לזה לא נסכים. תפקידנו לבלום זאת. לא נסכים לניצול כוחני וחד צדדי. אנחנו באים למשא ומתן בראש פתוח, אבל לא נקבל מהלכים חד צדדיים", אמר ליברמן.


ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד כי "אנחנו בעיצומה של מלאכת ההרכבה. זאת עבודה לא פשוטה ויש לה היבטים שונים - בחלוקת תפקידים, בשליטה על תקציב המדינה ובאתגרים רבים אחרים. אני מקווה שהעבודה הזאת תסתיים לפני התאריך הסופי אבל אני בכלל לא בטוח בזה, כי בדרך כלל מתכנסים סביב הדד-ליין ולכן ייתכן שנגיע לתאריך השני". 

"במקביל אנחנו מתחילים את הפעולות הנדרשות בכנסת. אני מתכוון לשוחח באופן אישי עם כל השרים והח״כים ואשתדל לעשות זאת בימים הקרובים", המשיך נתניהו. "אנחנו עמלים קשה על חוק הגיוס אבל יהיו גם הרבה חקיקות והרבה עבודה בכנסת". בפתח הישיבה בחרו חברי הכנסת של הליכוד ביולי אדלשטיין כנציגם לתפקיד יו"ר הכנסת. 

שר האוצר משה כחלון התייחס לנושא בפתח ישיבת כולנו והדף את הדיווחים על איחוד בין סיעתו לליכוד. לדבריו: "השיחות הקואליציוניות רק בראשיתן. אני לא מציע להתרגש מאף כותרת שיוצאת. כרגע זה זמן הספינים, הכותרות והפייק ניוז. נא לא להתרגש. מתקיים שיח ישיר ביני לבין ראש הממשלה בנושא הזה, כמו גם נושאים חשובים נוספים שנמצאים על סדר היום הכלכלי והמדיני גם בעת הזו. לא הקמנו צוות מו"מ. כרגע אין לנו שום הסכם ושום סגירה. אנחנו מחכים לראות כיצד יסגרו הדברים עם יתר המפלגות. מפלגת כולנו עצמאית ותמשיך להיות עצמאית. הגענו להיות שותפים ולא שכירים".

יו"ר כחול לבן בני גנץ נשא דברים, במסגרת ישיבת הסיעה הראשונה של כחול לבן ואמר: "כבוד גדול להשתייך לדמוקרטיה הישראלית. כל שלטון חייב שיהיו לו איזונים ובלמים - לא נאפשר להפוך את הכנסת לעיר מקלט למפרי חוק. אנחנו נדאג לבצר את הדמוקרטיה הישראלית, בכל אחד מהמוסדות שבהם העוגנים קיימים. יש לנו 35 חברי כנסת טובים, צעירים וותיקים. נתמוך במה שנכון ונתנגד נחרצות היכן שצריך".