הפגנה לאומנית בפולין
צילום: אי-פי

בכיר בפולין: לא נאפשר לישראל לתבוע רכוש בלי יורשים

לאחר שפולין ביטלה את הפגישות עם המשלחת הישראלית שהייתה אמורה לעסוק בהשבת רכוש יהודי, אמר בכיר במפלגת השלטון כי עמדתם בנושא עומדת להשתנות. גורמים בממשל עצמו תהו על התזמון של פרסום ההודעה: "מדובר בבזבוז זמן מבחינת המשלחת אם היא רוצה לקדם משהו"
עמיחי שטיין
13 במאי 2019
07:47
עודכן ב 08:48

לאחר שפולין ביטלה הלילה את הפגישות עם המשלחת של המשרד לשוויון חברתי, שהיה אמור לעסוק בהשבת רכוש יהודי, אמר הבוקר (שני) בכיר במפלגת השלטון כי עמדתם בנושא עומדת להשתנות. "אין כוונה לאפשר לישראל או ליהודים לתבוע רכוש ללא יורשים", אמר הבכיר לכאן חדשות.

עם זאת, הדגיש הבכיר כי פולין לא מתכוונת לאסור על ישראלים להגיע למדינה ולדבר על הנושא. "אנו מעוניינים במערכת יחסים טובה עם ישראל. עם זאת בנוגע לרצון לדבר על הפיצויים - העמדה שלנו היא שהגרמנים הם אחראים לפשעים נגד יהודים שבוצעו על אדמת פולין בתקופת השואה, ולכן אם מעוניינים לתבוע רכוש שאין לו יורשים כפיצוי נזק – שיתבעו את הגרמנים", אמר.

שר במשרד החוץ הפולני אמר הבוקר כי "לא ניתן לאף אחד 'לשחק לנו' במערכת הבחירות (האירופית ובפולין) סביב נושא ההשבה של רכוש. אני מדגיש: כל נושא ההשבה של רכוש ללא יורשים סגור מבחינתנו ואין לו שום הצדקה חוקית".

גורמים נוספים בממשל תהו על התזמון של פרסום הודעה כזאת על בואה של משלחת בנושא: "מדובר בתזמון גרוע מאוד, לבוא בתקופת הבחירות כשהנושא טעון כל כך ולדבר על זה. מדובר בבזבוז זמן מבחינת המשלחת אם היא רוצה לקדם משהו". בפולין טענו אמש כי מבחינתם הפגישות עם המשלחת היו אמורות לעסוק ב"מגוון נושאים" ופתאום מתברר שנושא הפיצויים הובלט ומככב.

משרד החוץ הפולני הודיע הלילה על ביטול המשלחת הישראלית שהייתה אמורה לקדם את השבת הרכוש היהודי מתקופת השואה. הפולנים הודיעו כי ההחלטה נובעת משינוי ברגע האחרון בהרכב המשלחת הממשלתית. סיבה נוספת היא ההודעה שהביקור יתמקד בסוגיות הקשורות להשבת הרכוש. 

בישראל היו מי שמיהרו להגיב לביטול הנסיעה: חבר הכנסת איציק שמולי ממפלגת העבודה אמר כי "מי שמוכן בכלל לקיים מו״מ עם הפולנים על עצם הזכרון של השואה, שלא יתפלא שבסוף ממיט עלינו חרפה שבה הפולנים בכלל היו קורבן ורכוש יהודי לפני החורבן לא היה ולא נברא. האחריות כולה על הממשלה שבמקום להיאבק מלכתחילה העמידה את הנרטיב היהודי ההיסטורי למכירה". 

חבר הכנסת יאיר לפיד מכחול לבן צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ממשלת פולין שוב מביכה את ממשלת ישראל סביב זיכרון השואה. זה התחיל עם חוק הכחשת השואה ועכשיו בנושא השבת רכוש, (שעליו ניתן לומר הרצחת וגם ירשת?). אם נתניהו וכץ לא יעצרו את זה ויפסיקו לנהל משא ומתן על השואה, העולם יידע שזיכרון השואה אינו קדוש לממשלת ישראל. את הביזיון הזה חייבים לעצור".