חפש
Languages
כאן בודקים

הייתם נותנים לאנס מורשע לשמור על הילד שלכם?

בכל פעם שנחשפת התעללות בפעוטות, צץ העיסוק בחוק הפיקוח על מעונות היום. גילי תמיר חושבת שלמרות החוק החדש, יש עדיין סיבה טובה לדאוג וקוראת להורים - אל תסמכו על הממשלה
גילי תמיר
10 ביולי 2019
13:59

בכל פעם שנחשפת פרשת התעללות בפעוטות בגנים או במשפחתונים, צץ מחדש העיסוק בחוק הפיקוח על מעונות היום. השבוע הבטיחו לנו הרים וגבעות - החל מהבטחה לחוק שיגן על ילדינו באחד בספטמבר, ועד להבטחת ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר את האחריות על המעונות למשרד החינוך.

שמעו לי: אל תעזו להיות שאננים. גם מחר וגם באחד בספטמבר, יש הרבה סיבות לדאגה לילדינו.

מדובר בקטנטנים. לרוב הם אינם מדברים עדיין, ולא יכולים לומר מה עובר עליהם במסגרות. הם לא יוכלו לומר אם מישהו יטלטל אותם בחוזקה, יכאיב כשיפריעו או כשיעשו יותר מדי רעש. החוק הנוכחי, על תקנותיו האמורפיות, מלא חורים. ספק אם בקריאה ביקורתית תמצאו בו שיניים. הנה כמה דוגמאות: על כל הגנים להגיש בקשה לרישיון זמני, ומי שלא יגיש בקשה צפוי לסנקציות. אילו סנקציות, מה גובה הקנס, מי המפקח שיבדוק אם כל המסגרות הגישו בקשה והאם קיימים מפקחים כיום בשטח? על כך גם למשרד העבודה והרווחה אין תשובה.

ועכשיו - החלק המקומם באמת. בשקט בשקט חמק לנו מתחת לרדאר, שהמשפחתונים - אלה שבהם יש פחות משבעה פעוטות - לא יהיו חלק מהחוק. בפעוטונים יהיה מותר להעסיק סייעות עם עבר פלילי, אפילו כאלה שהורשעו בתקיפת קטינים. לצורך המחשה, אפילו האנס הסדרתי בני סלע כשיר לטפל בילד שלכם. זו לא דמגוגיה, זו הפקרה לשמה.

אבל גם בחוק שייכנס לתוקף בספטמבר אין בשורה גדולה. למעט הדרישה להיעדר עבר פלילי ובקשה לרישיון - לא נדרש הגן להתקין מצלמות. אין שום בקרה על מספר הגננות ביחס למספר הילדים, ובכלל לא דיברנו על הכשרה רלוונטית.

לאור המחאה הגואה, ראש הממשלה הודיע שיעביר את האחריות על המעונות ממשרד העבודה והרווחה - למשרד החינוך. שלא תטעו, זה המהלך הנדרש, אבל מה שצפוי לרוקן אותו מתוכן הוא אי-החלת חוק חינוך חינם על גילאי 0-3. בהיעדר חקיקה שכזו ותקציב משמעותי בצידה, ספק אם תתקיים הכשרת גננות וסייעות, תיבנה תקינה, יחולו קריטריונים ויוקם מערך פיקוח אפקטיבי.

החוק היום מטיל את האחריות עליכם, ההורים. אתם, אומרים במשרדי הממשלה, צריכים לבקש את אישור ההפעלה מהגן. אתם צריכים לוודא שאין רישום פלילי לעובדים. אתם צריכים לוודא שהגן עבר אישור כיבוי אש, ושהמבנה מתאים להחזקת ילדים. מה אמות המידה? אתם תחליטו, לפחות בשנים הקרובות.

עד שיהיה פיקוח - אל תסמכו על הממשלה. להם זה לא ממש בוער. תעמדו מחוץ לגן בשעות היום, תקשיבו לילדים ותוודאו שאין בכי ממושך או צעקות רמות. תשאלו את השכנים של הגן על התרשמותם, הם בדרך כלל מקור אמין. תבדקו מי מבשל, מה הנוהל בשעות הצהריים ומה קורה לילד שמתקשה לישון עקב עודף טמפרמנט. האם תהיה סייעת שתאפשר לו תנועה בחצר? זכרו, אלה הילדים שלכם. אל תהיו אדישים.

*המחקר על החוק נערך בשיתוף המועצה לשלום הילד