חפש
Languages
הפרות סדר סמוך לגדר ברצועת עזה
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

הפלגים בעזה: ישראל תשלם את המחיר על מות פעיל חמאס

לצד זאת, מקורות פלסטינים אמרו לכאן חדשות כי חמאס ירסן את ההפגנות על הגדר. בצה"ל חוקרים את הטעות שהובילה לירי, אך מגבים את הלוחמים
כתבי כאן חדשות
11 ביולי 2019
21:41
עודכן ב 22:33

בדרום, ובפרט באזור עוטף עזה, ישנה הערב (חמישי) דריכות וכוננות לקראת תגובה אפשרית של חמאס, לאחר הירי למוות בפעיל הארגון סמוך לגדר הבוקר. עם זאת, לא נרשמה היערכות מיוחדת או שינוי במערך הכוחות של צה"ל בגזרה.

הפלגים הצבאיים בעזה פרסמו הערב הודעה, לפיה "ישראל תשלם מחיר על מותו של פעיל החמאס מירי צה"ל". בהודעה שהוציאו הפלגים כינו את מות הפעיל "פשע ציוני", ואל לישראל לבחון את סבלנותם של הפלגים.

מנגד, מקורות פלסטיניים אומרים לכאן חדשות כי חמאס דווקא אינו מעוניין בהסלמת המצב. לפי אותם מקורות, חמאס צפוי לשמור על הסדר בהפגנות מחר ברצועת עזה, למרות הירי בפעיל הארגון - שבעצמו היה סמוך לגדר היום במטרה למנוע מפלסטינים לחצות לשטח ישראל.

מוקדם יותר הגיבו בחמאס לירי ואיימו בתגובה. הזרוע הצבאית של הארגון הודיעה שהיא בודקת ובוחנת את האירוע שבו נהרג אחד מאנשיה והדבר לא יעבור לסדר היום. "האויב יישא בהשלכות הפעולה הנפשעת", נכתב בהודעה.

בצה"ל כבר הודיעו כי הירי בפעיל חמאס נבע מאי הבנה, וכי האירוע יתוחקר. בצה"ל חוקרים מה גרם לטעות בזיהוי שהובילה לירי. הלוחמים היו אמורים לזהות שהפעיל הוא מהכוח המרסן של חמאס, ולכן מדובר בטעות מבצעית. לצד זאת, בצה"ל מעניקים גיבוי מלא לחיילים ואומרים כי לא היה כשל ערכי בירי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום למתיחות בעזה ואמר שבמערכת הביטחון "נערכים למערכה רחבה ומפתיעה" ברצועת עזה. הוא הוסיף כי "אני מעדיף שתהיה רגיעה, אך אין לנו אשליות שאפשר להגיע להסכם מדיני עם החבורה שרוצה למחוק את מדינת ישראל מהאדמה". 

בתוך כך, בישיבה של ועדת חוץ וביטחון שהתכנסה בעוטף עזה תקפו ראשי הרשויות מהאזור את אלוף פיקוד העורף תמיר ידעי. ראש מועצת חוף אשקלון איתמר רביבו אמר: "אנחנו צריכים להתחנן לדברים בסיסיים עבור תחושת ביטחון - ביקשתי מצלמות על הגדר לנתיב העשרה שעל הגבול, כל יום יכול לחדור לשם מחבל, אמרו לי שאין כסף. כל הדרך למושב חשופה לטילים, הבטיחו שיסללו דרך מילוט, ואין כסף".

ראש עיריית שדרות אלון דוידי קבע כי "צריך מבצע נרחב כמו צוק איתן כדי להחזיר את השקט. כל פעולה של יומיים רק גורמת לחוסר שקט ותסכול אצל התושבים". בנוסף על כך, ראש עיריית שדרות סיפר: "ביקשתי ביפרים לקשישים שלא שומעים אזעקות, אמרו לי שאין כסף ועוברים לאזעקה באפליקציה".

השתתפו בהכנת הידיעה: נורית יוחנן, איציק זוארץ ורועי שרון