אזור התקיפה
צילום: (ImageSat International (ISI

נתניהו: פועלים בהרבה גזרות מול איראן

ראש הממשלה בריאיון לערוץ 9: איראן מנסה להקים בסיסים נגדנו באיראן, לבנון, סוריה, עיראק, תימן. אנחנו פועלים בהרבה גזרות. את הדברים אמר ימים אחדים לאחר שהותקפו מכליות באזור בגדאד
מערכת כאן חדשות
22 באוגוסט 2019
23:03

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) כי איראן מנסה להקים בסיסים נגדנו "באיראן, לבנון, סוריה, עיראק, תימן. אנחנו פועלים בהרבה גזרות מול מדינה ששואפת להשמיד אותנו". את הדברים אמר בריאיון לערוץ תשע. על השאלה האם ישראל תפעל בעיראק אם תדרש, ענה: "אנחנו פועלים… לא רק אם נדרש, אנחנו פועלים בהרבה מאוד גזרות". עוד אמר נתניהו כי הוא נתן חופש פעולה והנחה את כוחות הביטחון לסכל את המזימות של איראן.


הריאיון עם ראש הממשלה מגיע לאחר שאתמול עיתון א-שרק אל-אווסט הפרו-סעודי דיווח כי ישראל תקפה מחסנים של אמצעי לחימה וטילים איראניים בעיראק – שלוש פעמים בשבועות האחרונים. זאת בעקבות הבנה שהושגה בין ארצות הברית לרוסיה ולפיה יש לתת עדיפות לביטחונה של ישראל ולהתחקות אחר פעילותה של איראן בסוריה ובעיראק באותה מידה. במסגרת אותה הבנה, טענו בעיתון, ישראל לא תכריז בפומבי כי היא זו שעומדת מאחורי התקיפות.

בתוך כך, נחשפו הערב פרטים נוספים מניתוח חברת Imagesat של צילומי הלווין מהתקיפה שלשום בבסיס המיליציה השיעית מצפון לבגדאד: בתקיפה שלשום הותקפו כמה מכולות משלוח, גדולות למדי. ומדובר על מכולות ומחסנים חדשים יחסית. כך דווח בחדשות הערב בכאן 11.


בחודש האחרון ניתחה החברה את הצילומים של 3 אתרים שאירעו בהם התפוצצויות, הנמצאים כולם על מה שמכונה ציר הנשק היבשתי בין איראן-עיראק-לסוריה, ציר שצובר תאוצה בתקופה האחרונה לאור התקיפות שמיוחסות לישראל בסוריה. מניתוח התקיפות ב-3 האתרים עולה כי בכל המקרים רואים כי הפיצוצים נגרמו באתרי אחסון אמל"ח, וישנו נזק משני המעיד על פיצוצי משנה הנגרמים מתחמושת. בשבוע שעבר, כך מעריכים בחברה, הוא ככל הנראה גם מפעל ייצור תחמושת בנוסף להיותו מחסן אמל"ח.

נוסף על כך, ערוץ אל־מיאדין הלבנוני המזוהה עם חיזבאללה דיווח הערב כי המיליציות השיעיות ירו הערב לעבר מל"ט שחג מעל אחד מבסיסיהן באזור בגדאד. לפי הדיווח, המל"ט נאלץ לסגת בעקבות הירי ולא השלים את "משימת הריגול שלו".

בד בבד, גדודי חיזבאללה בעיראק, אחת המיליציות השיעיות המקורבות לאיראן, מאיימת על ארצות הברית כי כל התקפה חדשה נגד המיליציות השיעיות תביא לתגובה קשה וקטלנית: "זוהי אזהרה אחרונה לאויב האמריקני". עוד אמרו במסר לארצות הברית כי הביצורים בבסיסים שלהם בעיראק לא יגנו עליהם וכי אותם בסיסים נמצאים בטווח הטילים של המיליציות. הם הטילו על ארצות הברית את האחריות על התקיפות נגד בסיסיהם וטענו שהאמריקנים מתכננים התקפות נוספות באופן ישיר או באמצעות ישראל.