חפש
Languages
כאן מגיבים: עינת גרוסי

"הרס מוחלט לחולים": עינת זועמת על הרפורמה בקנאביס הרפואי

עינת, חולת סרטן, טופלה בשלושה זני קנאביס והצליחה לחזור לתפקוד יומיומי - אבל אז הגיע משרד הבריאות ושינה את חלוקת הזנים ואת איכות החומר. כעת, כשהיא סובלת מכאבים, היא יוצאת נגד השינוי: "זה הרס מוחלט לחולים" | כאן מגיבים
כאן מגיבים
25 באוגוסט 2019
15:27

עינת גרוסי, בת 43 מתל אביב, היא אחת מ-50,000 ישראלים המחזיקים ברישיון לשימוש בקנאביס רפואי, ומטופלת משנת 2015 בעקבות מחלת הסרטן וכן פציעה קשה שספגה בתאונת אופנוע. עינת מספרת שלפני שקיבלה מרשם לקנאביס, מצבה היה קשה: "הקאתי, סבלתי מתופעות לוואי של התרופות, התקפות של כאבים עזים שבהן אי אפשר לצאת החוצה". לדבריה, הקנאביס שינה את הכל: "אחרי צריכת קנאביס אתה לא מרגיש את התופעות האלה, כשאין כאב אתה אדם אחר, אתה מרגיש חופשי. אתה מרגיש שאתה יכול לעשות כמעט הכל".

באפריל השנה נכנסה לתוקפה הרפורמה בשוק הקנאביס הרפואי, שמטרתה להסדיר את ייצור ואספקת התרופה. עינת מספרת כי מאז הרפורמה, הידרדרה איכות הקנאביס ושונו הזנים שבהם טופלה, ללא כל הצדקה רפואית ומבלי שאיש התייעץ עמה. "לפני הרפורמה קיבלתי שלושה זנים - מידנייט, אלסקה וארז". הם אפשרו לי לתפקד יום-יום ולישון בלילה בלי כאב", מספרת עינת. "אחרי הרפורמה אין את הזנים, מה שמשרד הבריאות קבע - זה מה שתקבל. הם לא רואים את המטופל, אף רופא לא בודק אותך. אי אפשר לראות משהו חיובי ברפורמה החדשה, זה הרס מוחלט לחולים".

מול המצלמות, גרוסי פורשת את הקנאביס שקיבלה לפני הרפורמה ואת הפרחים שקיבלה לפניה: "יצא לי לקבל עלים יבשים, לא פרחים, וחלקם עם עובש. אין פה פרחים, אפילו לא קצת". היא מספרת בדמעות על השלכות השינוי, ומתארת כיצד הרפורמה הביאה לקטיעה של הרצף הטיפולי. "ברפורמה החדשה אתה לא מתפקד, הכל חוזר אחורה. חמש שנים בשיקום, להשיג הישגים בשביל לחיות. לחיות - גם את זה לא נותנים".

בחודש מאי השנה, הודיע סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי יתבע שינוי בפקודת הסמים, שלפיו ניתן יהיה לרכוש קנאביס רפואי באמצעות מרשם מבלי צורך באישור של משרד הבריאות ומבלי בירוקרטיה המתלווה לתהליך. מאז יצאה הרפורמה החדשה לפועל, מתלוננים מטופלים רבים על בעיות שונות וקשות שעמן הם מתמודדים, ובהם זנים ומינונים שאינם מתאימים להם, חומר שאינו איכותי ומלא עובש, ופגיעה ברצף הטיפולי שלהם.

בחודש יוני האחרון נמתחה ביקורת חריפה על הרפורמה בקנאביס הרפואי, על ידי גורמים בכירים המתמחים בטיפול בקנאביס רפואי וכן גורמים בענף גידול הקנאביס. בתוכנית סדר יום עם קרן נויבך בכאן רשת ב, פורסם כי גורמים באיגוד הקנאביס הרפואי טוענים ש"המתודולוגיה שעליה מושתתת הרפורמה לא נבדקה ואינה מושתתת על מחקר ניסויי. הרפורמה מהווה ניסיון להכתיב לרופאים כיצד לנהוג באופן החורג מסמכויות מנהל תקין, מכיוון שהיא סותרת את הפרקטיקות המקובלות ואת היחסים הנהוגים בין הדרג הטיפולי ובין הדרג המנהלי של משרד הבריאות".