חפש
Languages
ראשי מפלגת כחול לבן, בני גנץ ויאיר לפיד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סקר כאן חדשות: כיצד ישפיע ביטול הרוטציה בכחול לבן על הבוחרים?

53% השיבו כי ביטול הרוטציה כלל לא ישנה להם. עם זאת, חלק לא מבוטל של 28% מהמשיבים ענו כי ביטול הרוטציה יגדיל את הסיכוי שיצביעו לכחול לבן. 53% גם תומכים בהצבת מצלמות בקלפיות - אך כאלו שיוצבו על ידי ועדת הבחירות
מואב ורדי
10 בספטמבר 2019
22:53

שבוע לבחירות: מפלגת כחול לבן מתחזקת ועוברת את הליכוד בישורת האחרונה, כך עולה מתוצאות סקר כאן חדשות שפורסמו הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב. אך האם בני גנץ ויאיר לפיד יכולים להתחזק יותר ולהגדיל את כוחם על בנימין נתניהו, במידה שיבטלו את הרוטציה ביניהם על ראשות הממשלה?

במסגרת סקר כאן חדשות נשאלו המשיבים כיצד ישפיע ביטול הרוטציה בכחול לבן על הצבעתם. על פי התוצאות, המתפרסמות היום בחדשות הערב בכאן 11, רוב של 53% השיבו כי ביטול הרוטציה כלל לא ישנה להם. עם זאת, חלק לא מבוטל של 28% מהמשיבים ענו כי ביטול הרוטציה יגדיל את הסיכוי שיצביעו לכחול לבן. רק 9% השיבו כי ביטול הרוטציה יקטין את הסיכוי שיצביעו למפלגתם של גנץ ולפיד. מקרב אלו שענו בסקר כי יצביעו לכחול לבן - 41% העידו שביטול הרוטציה יגדיל את הסיכוי שאכן יעשו זאת, ומקרב אלו שענו בסקר כי יצביעו לליכוד - 24% העידו שביטול הרוטציה יגדיל את הסיכוי שיעברו לכחול לבן.

בחירות 2019 - מה עמדות המפלגות ומי מהן סירבו לפרט?

בתשובה לשאלה - האם אתה מתכנן להצביע בבחירות אלה? רוב גדול של 71% מכלל המשיבים בסקר אמרו כי בטוח שיגיעו לקלפי ב-17 בספטמבר. בתשובה לשאלה זו נרשם פער בין המגזר היהודי - שם 72% השיבו כי בטוח יצביעו ורק 2% השיבו כי בטוח שלא, לבין המגזר הערבי - שם 53% השיבו שבטוח ייצאו להצביע ו-9% השיבו שבטוח שלא. נתון מעניין נוסף הנוגע לשאלה זו הוא הפער בין אלו שהשיבו כי יצביעו לליכוד לאלו שהשיבו כי יצביעו לכחול לבן. מקרב אלו שמתכוונים להצביע לנתניהו - 64% ענו כי הם בטוחים שיצביעו, בעוד שמקרב אלו שמתכוונים להצביע לגנץ ולפיד - 76% בטוחים שיגיעו ביום הבחירות לקלפי.

בנוגע לרמת הביטחון של המשיבים באופי הצבעתם - מקרב אלו שהשיבו בסקר כי יצביעו לליכוד, 58% העידו כי הם בטוחים שכך אכן יעשו ביום הבוחר. לעומת זאת, מקרב אלו שהשיבו בסקר כי יצביעו לכחול לבן, 47% העידו כי הם בטוחים שכך יהיה גם ביום הבחירות. 

הסקר ניסה לבדוק גם איזו סוג של ממשלה מעוניין הציבור בישראל לראות אחרי הבחירות. רק 41% מהמשיבים ענו כי הם מעוניינים לראות לאחר הבחירות ממשלת ימין בראשות נתניהו. לצד זאת נראה כי סוג ממשלה שבראשה יעמוד בני גנץ אפשרית עוד פחות מכך. רק 19% השיבו כי הם מעוניינים בממשלת שמאל בראשות גנץ, ו-28% השיבו כי היו רוצים לראות ממשלת אחדות חילונית-ליברלית - כפי שרוצים ראשי כחול לבן.

הסקר התייחס גם לניסיון ראש הממשלה והליכוד לחוקק חוק הצבת מצלמות בלקפיות, שעורר סערה. 51% מהמשיבים לסקר כאן חדשות הביעו תמיכה בהצבת מצלמות בבחירות הקרובת, אך 76% השיבו כי את המצלמות צריכה להציב ועדת הבחירות המרכזית ולא נציגי המפלגות השונות. מרבית המשיבים גם לא פיקפקו במניעיו של נתניהו, ו-52% ענו כי לדעתם מטרת הליך החקיקה להצבת מצלמות בעת הזו היא שמירה על טוהר הבחירות, לעומת 35% שחושבים שהמטרה הייתה פוליטית, וכדי להשפיע על אחוזי ההצבעה במגזרים השונים.