הרמטכ"ל אביב כוכבי, אחר הצוהריים

כוכבי נגד התערבות הרבנים בצבא: "אין דריסת רגל בצה"ל לגורמים חיצוניים"

"מי שקובעים את הפקודות בצה"ל הם אך ורק המפקדים ואני בראשם", אמר כוכבי בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1. באשר לשירות נשים בצה"ל אמר: "הנשים המשרתות בצה"ל הן מקור עוצמה וכוח, ותרומתן עצומה בכל יחידות הצבא"
משה שטיינמץ ואיציק זוארץ
31 באוקטובר 2019
17:40

הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, השמיע היום (חמישי) ביקורת על התערבות הרבנים בצבא, בנאום שנשא בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1. "לאחרונה אני נתקל בניסיונות של גורמים מחוץ לצבא להכתיב כללי התנהגות לחיילים, כמו למשל להפיץ הנחיות בנושא השירות המשותף לנשים וגברים בצה"ל", אמר כוכבי. כוכבי הוסיף: "אני מבקש להיות חד וברור בעניין: מי שקובעים את הפקודות, הנהלים והנורמות בצה"ל הם אך ורק המפקדים ואני בראשם".

"אין דריסת רגל בצה"ל לגופים חיצוניים המתיימרים להיות מקור סמכות והכוונה לחיילים", אמר כוכבי. לדבריו "לכל גוף ולכל אדם יכולה להיות דעה משלו, אבל בצה"ל מקבלים פקודות והנחיות ממקור אחד בלבד - המפקדים". כוכבי פסק בנושא שירות הנשים בצה"ל ואמר כי "הטקס הזה עם שבעים קצינות מדבר בעד עצמו". לדבריו "הנשים המשרתות בצה"ל הן מקור עוצמה וכוח, ותרומתן עצומה בכל יחידות הצבא". הוא סיכם ואמר כי "נשים וגברים ימשיכו לשרת במשותף כמקשה אחת למען מטרה אחת - למען מדינת ישראל".


רק לפני חודשיים אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "שירות נשים בצה"ל לא פוגע בביטחון ישראל - הוא תורם לביטחון ישראל". את הדברים אמר בתגובה לריאיון של השר בצלאל סמוטריץ בגלי צה"ל, בו אמר כי השירות ביחידות המעורבות פוגע במבצעיות של הצבא. נתניהו גיבה את החיילות ואמר: "אני גאה בחיילות שלנו ובלוחמות שלנו שתורמות לביטחון ישראל. רק בשבוע שעבר הן סייעו לסכל פיגוע רצחני מכיוון רצועת עזה".