עלי עדנאן, מוחמד אבו טריקא, עומאר אל סומא
צילום: אי-פי

"המעט שנוכל לעשות": הכדורגלנים שהצטרפו למחאות בעולם הערבי

שחקני הכדורגל בעולם הערבי פושטים את מדי הנבחרות, מצטרפים למחאות במדינות ערב ותומכים בדרישות המפגינים להפיל את הממשלה
רועי קייס
08 בנובמבר 2019
15:27

בשנים האחרונות כדורגלנים רבים בעולם הערבי פושטים את מדי הנבחרות ומביעים את עמדתם הפוליטית כחלק מהמחאות במדינות - בהן עולה דרישה להפיל את הממשלה. הם לא יושבים על הגדר יותר ולא מוכנים לשחק בנבחרת של מדינה שנשלטת בידי משטר שהם לא תומכים בו. 

להפגנות בעיראק הצטרף עלי עדנאן - שחקן הנבחרת המקומית שמשחק בימים אלו כמגן שמאלי בוונקובר שבארצות הברית. הוא עשה את כל הדרך למדינה בה נולד בשביל להשתתף במחאה ולחלק אוכל למפגינים. "זה המעט שנוכל לעשות למען אחינו", הסביר בריאיון מאחת ההפגנות.

גם בסוריה זכו המפגינים לתמיכתו של שוער הנבחרת הצעירה, שבעקבות המהלך זכה לכינוי "שוער המהפכה". כשהחלה המחאה נגד נשיא סוריה בשאר אל-אסד, החליט עבד אל-באסט סארות לעבור לצד המפגינים. מוקדם יותר השנה הוא מת במהלך המחאות מול הממשל, בצפון מערב המדינה. כמוהו, גם שחקן הכדורגל עומר סומה פרש מהנבחרת בשל מעשי הטבח של אסד. אולם בשנים האחרונות הביע חרטה, וחזר לשחק במדים האדומים.

ב-2013 החליט הקשר המצרי מוחמד אבו טריקה לפרוש מעולם הכדורגל, ולהצטרף לקמפיין של נציג האחים המוסלמים מוחמד מורסי. אלא שאז מורסי הודח ונעצר ובמקומו עלה לשלטון עבד אל פתח א-סיסי ואבו טריקה הוגדר כטרוריסט בשל תמיכתו באחים המוסלמים. הוא נאלץ להימלט לקטר, שם חי עד היום ועוסק כפרשן.