איילת שקד ואביגדור ליברמן
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

שקד לוחצת על ליברמן להתחבר לליכוד

לאחר המינוי של בנט לשר הביטחון והאיחוד של הליכוד עם הימין החדש, בכאן חדשות דווח כי יו"ר ימינה משוכנעת שביכולתה לשכנע את יו"ר ישראל ביתנו
השבוע
08 בנובמבר 2019
22:46

לאחר שהליכוד הודיע היום (שישי) על מינויו של נפתלי בנט מימינה לשר הביטחון ועל איחוד עם הימין החדש, פרשננו מרדכי גילת דיווח הערב ב"השבוע" בכאן 11 כי יו"ר ימינה איילת שקד מפעילה לחצים על יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כדי לחבר אותו אל הליכוד. בכחול לבן הגיבו להתפתחות ותקפו: "המינוי הציני של בנט נעשה מתוך אינטרס פוליטי צר ואישי, ולא מתוך הסתכלות על טובת מערכת הביטחון ומדינת ישראל".


אחד מבכירי כחול לבן יאיר לפיד האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי המינוי של בנט נעשה מתוך "אינטרס אישי צר". לפיד הוסיף: "במקום לקדם ממשלת אחדות, נתניהו ממשיך לבצר את בלוק החסינות. אין דרך לספור את הפעמים שבהם אמר שבנט הוא ילדותי וחסר אחריות". מנגד, השרים רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' בירכו את בנט על המינוי.

שקד הסבירה בחשבון הטוויטר שלה כי עשתה ויתור לטובת המינוי: "נתניהו הציע לנו שני תיקים מהתיקים הפנויים: חקלאות, תפוצות ורווחה או רק ביטחון. בהחלטה משותפת סיכמנו שבנט ימונה לשר ביטחון עד שתוקם הממשלה. אני משוכנעת שזה נכון למדינת ישראל".

המינוי הגיע על רקע הקשיים בהרכבת הממשלה ופגישות המשא ומתן בין הליכוד וכחול לבן, שעד כה לא הניבו פרי. מוקדם יותר היום אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ כי הוא בוחן חלופות לליכוד על מנת להקים ממשלה. בליכוד האשימו בתגובה כי גנץ "משתמש בכל תירוץ כדי לא להקים ממשלת אחדות לאומית כפי שהעם רוצה".

מוקדם יותר השבוע נפגשו צוותי המפלגות כדי להמשיך במגעים להרכבת הממשלה. בתום הפגישה האחרונה נמסר מנציגי המשא ומתן כי "הפגישה התקיימה באווירה טובה, רצינית ועניינית, אך הפערים הגדולים בין המפלגות נותרו בעינם".