חפש
Languages
42 שנה לביקור סאדאת בישראל

היום לפני: 42 שנה לביקור סאדאת בישראל

האירוע הוגדר היסטורי שכן הייתה זו הפעם הראשונה שמנהיג ערבי מבקר בישראל. הביקור סלל את הדרך להסכם השלום שנחתם בין ישראל ומצרים שנתיים לאחר מכן
יואב טייטלבאום ועמי שרייבמן
19 בנובמבר 2019
18:48

היום לפני 42 שנה נחת בישראל נשיא מצרים אנואר סאדאת. זו הייתה הפעם הראשונה שמנהיג ערבי מבקר בארץ, מה שהפך את האירוע להיסטורי. ארבע שנים אחרי סיומה של מלחמת יום כיפור, ביקורו של סאדאת היווה את הבסיס וסלל את הדרך להסכם השלום ההיסטורי שנחתם עם מצרים שנתיים לאחר מכן.

עם נחיתתו בשדה התעופה בן גוריון זכה סאדאת לקבלת פנים חגיגית ולטקס רשמי, למרות שבין המדינות לא שררו יחסים פורמליים. אלפי עיתונאים מרחבי העולם תיעדו את המאורע ההיסטורי. במהלך שהותו בארץ ביקר סאדאת במסגד אל-אקצא, כנסיית הקבר ומוזיאון יד ושם.

שיאו של הביקור היה בנאום שנשא בכנסת ישראל. "באתי אליכם היום, כששתי רגלי יציבות הן, כדי שנבנה חיים חדשים, כדי לקיים את השלום בהיותנו כולנו על אדמה זו, ארץ האלוהים, כולנו, מוסלמים, נוצרים ויהודים", אמר נשיא מצרים, כשכל כנסת ישראל עומדת על רגליה ומוחאת לו כפיים. גם דבריו של ראש הממשלה מנחם בגין בנאום שנשא זכורים עד היום: "למדנו מן ההיסטוריה שהמלחמה היא נמנעת והשלום הוא בלתי נמנע".

במרץ 1979, לאחר ביקור סאדאת, נחתם הסכם השלום ההיסטורי עם מצרים שמחזיק מעמד עד היום. בשישה באוקטובר 1981 נרצח סאדאת על ידי אנשי הג'יהאד המצרי, בזמן המצעד השנתי ל"ניצחון" מצרים במלחמת ששת הימים.