חפש
Languages
34 שנים למעצר יונתן פולארד

היום לפני: 34 שנים למעצר יונתן פולארד

פולארד הורשע בריגול לטובת ישראל. הפרשה ערערה את יחסי ישראל עם ארצות הברית בצורה יוצאת דופן. בנובמבר 2015 שוחרר מכלאו בתום 30 שנות מאסר. עד היום נעשים ניסיונות להביא לעלייתו ארצה
יואב טייטלבאום ועמי שרייבמן
21 בנובמבר 2019
12:58

היום לפני 34 שנים עצר ארגון האף-בי-איי האמריקני את יונתן פולארד בחשד שריגל נגד ארצות הברית לטובת ישראל. פולארד, יהודי אזרח ארצות הברית שעבד באגף המודיעין האמריקאי, הודה והורשע בריגול לטובת ישראל במרץ 1987. נגזר עליו מאסר עולם עם המלצה מיוחדת שלא לשחררו לעולם.

הפרשה ערערה את יחסי ישראל עם ארצות הברית בצורה יוצאת דופן, שלא נודעה מאז קום המדינה. ועדות חקירה לבירור מפעיליו של פולארד הוקמו, ובסיומן נקבע כי הוא הופעל על-ידי גוף ביון ישראלי שפעל ללא ידיעתם של ראש הממשלה שמעון פרס ושר הביטחון יצחק רבין. לאורך השנים עלו מחאות רבות בישראל שקראו לממשלות לפעול לשחרורו המוקדם של פולארד ולאפשר את עלייתו ארצה.

ביולי 2015 קבעה ועדת השחרורים האמריקנית כי ניתן לשחרר את פולארד בתום ריצוי 30 שנות עונשו. למרות ששוחרר, הוטלו על פולארד מגבלות רבות מבחינת תנועה, יחסים עם התקשורת ויציאה מגבולות ארצות הברית. עד היום ניסיונות להביא לעלייתו לישראל נמשכים. האחרון שניסה לאפשר זאת היה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שפנה לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבקשה רשמית. גם בקשה זו נדחתה על-ידי האמריקנים. פולארד מתגורר היום בניו יורק עם אשתו השנייה אסתר.