בולסונארו ודיקפריו, ארכיון
צילום: אי-פי

נשיא ברזיל מאשים: ליאונרדו דיקפריו מממן את השריפות באמזונס

בשידור בפייסבוק טען הנשיא כי השחקן זוכה האוסקר חבר ב"קמפיין בין-לאומי" שמתגבש נגד ברזיל. הוא לא גיבה את טענותיו בהוכחות או בראיות. בקיץ האחרון תרם דיקפריו חמישה מיליון דולר למאמצי כיבוי השריפות שפרצו ביערות הגשם
מערכת כאן חדשות
30 בנובמבר 2019
04:23

נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו האשים הלילה (שבת) את שחקן הקולנוע ופעיל איכות הסביבה ליאונרדו דיקפריו במימון השריפות ביערות הגשם באמזונס. בהודעה שכתב לתומכיו בפייסבוק כתב נשיא ברזיל לתומכיו: "לאונרדו דיקפריו הזה הוא בחור מגניב, לא? נותן כסף כדי להבעיר את האמזונס". בהמשך, הוא השמיע את אותה טענה במהלך שידור חי ברשת החברתית.

"לאונרדו דיקפריו, לעזאזל, אתה משתף פעולה עם שריפת האמזונס", אמר בולסונארו בשידור והוסיף כי השחקן חבר ב"קמפיין בין-לאומי" שמתגבש נגד ברזיל. בשני המקרים בולסונארו לא גיבה את טענותיו בראיות או בהוכחות כלשהן.

מוקדם יותר השבוע נעצרו בברזיל ארבעה כבאים מתנדבים בחשד שהציתו שריפות ביערות האמזונס. הכבאים פעלו באזור אלטר דו צ'או שבצפון מדינת פארה שבברזיל. במשטרה טוענים כי מטרת ההצתות הייתה להגביר את התרומות למערך מתנדבי הכבאות במדינה. עוד הוסיפה המשטרה כי ברשות הכבאים נמצאו מידע ותמונות חשודות על השריפות - והם שהובילו למעצרם.

בקיץ האחרון השתוללו שריפות ענק בכ-50,000 מוקדים ביער הגשם הגדול בעולם. אז, האשים בולסונארו את הארגונים הלא ממשלתיים במדינתו בהצתת השריפות, וטען לאחר מכן כי רק העלה חשדות בנושא, בשל הקיצוץ שעשה בתקציביהם של אותם ארגונים.

ליאונרדו דיקפריו, זוכה האוסקר בן ה-45, ידוע בשל פעילותו הפילנתרופית למען העלאת המודעות בנושא נזקי משבר האקלים. בעקבות השריפות שפרצו באמזונס לפני ארבעה חודשים, התחייב דיקפריו לתרום חמישה מיליון דולר לסיוע במאמצי הכיבוי.