בית החולים הרצוג
צילום מסך: דף פייסבוק "המרכז הרפואי הרצוג"

בביה"ח הרצוג בירושלים מאשימים: למרות ההבטחות, מחכים שנתיים וחצי לתקציב

הכסף נועד לתקצב פתיחת מחלקות שיקום וגריאטריה, במבנה בן ארבע קומות שבו יותר מ-200 מיטות אשפוז שעומד ריק כיום. משרדי הבריאות והאוצר: "נעביר לגופים המתאימים תמיכה כספית בהתאם להוראות המבחן"
דקלה אהרן-שפרן
02 בדצמבר 2019
10:54

בבית החולים הרצוג בירושלים מאשימים כי למרות הבטחות של שר האוצר משה כחלון וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן לפני יותר משנה, עדיין לא הועבר תקציב עבור פתיחת מחלקות ובהן יותר מ-200 מיטות אשפוז לשיקום ולגריאטריה. מדובר במבנה בבית החולים ובו ארבע קומות ריקות, שממתין לתקצוב כבר שנתיים וחצי.

בית החולים הרצוג הוא בית חולים גריאטרי ופסיכיאטרי שנוסד לפני יותר מ-120 שנה. מדובר במוסד פרטי שהכנסותיו מתבססות על תרומות ואינו מקבל בדרך כלל מימון ממשלתי. הנהלת בית החולים הצליחה להשיג תקציב מתורמים, אך התרומה מותנית בכך שגם המדינה תעביר תקציב של כמה עשרות מיליוני שקלים. על פי נתוני משרד הבריאות, שיעור המיטות לנפש בתחום הגריאטריה השיקומית באזור ירושלים נמוך מאוד. בעוד שהממוצע הארצי עומד על 2.6 מיטות לאלף איש מעל גיל 75, בירושלים הוא עומד על 0.8 בלבד.

ממשרדי הבריאות והאוצר נמסר בתגובה: "בימים אלה מסתיים תהליך של ניסוח וחתימה על מבחני תמיכה שיעודד תוספת משמעותית של מיטות בתחום הגריאטריה הפעילה בכל הארץ. המבחנים מתמרצים גם באופן ספציפי אזורים בהם יש מחסור גדול יותר במיטות, לרבות מחוז ירושלים. קופות חולים ומוסדות אשפוז אשר מעוניינים לקבל תמיכה כספית מהמדינה בתמורה לבינוי ופתיחת מיטות גריאטריה חדשות יוזמנו להגיש הצעה ותוכנית לפתיחת המיטות במסגרת המבחנים, והמשרדים יתעדפו את הבקשות, ויעבירו לגופים המתאימים תמיכה כספית בהתאם להוראות המבחן".

במשרד הבריאות הוסיפו כי "לנוכח גידול האוכלוסייה הצפוי והתפוסה הגבוהה במיטות הקיימות, הנחת העבודה היא כי יידרשו עוד כ-4,000 מיטות חדשות במהלך 20-15 השנים הקרובות וזאת רק לצורך שמירה על שיעור המיטות הקיים היום".